հնվ 24, 2025 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանին մէջ դեկտեմբեր 27-ին տօնական տրամադրութիւն կը տիրէր։ Ամանորեան ջերմ եւ տօնական միջոցառումով գրադարանը ամփոփեց հիմնադրման 105-ամեակին նուիրուած միջոցառումներուն շարքը։ Այս հանդիսութիւնը իւրայատուկ նուէր մըն էր ընթերցողներուն կողմէ՝ շնորհակալական ուղերձ գրադարանավարներուն, որոնք տարուան ընթացքին իրենց նուիրուած աշխատանքով կ'աջակցին գրադարանի հազարաւոր ընթերցողներուն եւ այցելուներուն՝ բաւարարելով անոնց տեղեկատուական եւ հետազօտական կարիքները։
«Գրադարանի գոյութեան համար ամէնէն կարեւորը ընթերցողներն են. եթէ կան անոնք, կան նաեւ գրադարանները, որմով նաեւ կը հիմնաւորուի այդ կառոյցներուն գոյութիւնը», - իր խօսքին մէջ նշեց ՀԱԳ տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը։
Ուրախ երաժշտական ծրագիրը կազմուած էր մեր ընթերցողներ՝ Շարլոթ Տիլոյեանի, Մարիամ Միրզոյեանի, Էրիք Բարսեղեանի, Ինկա Աւետիսեանի, Արման Շիրուանեցիի եւ այլոց կատարումներով։ Միջոցառման մասնակիցները իրենց կատարումներով ողջունեցին «Բիւր-Աստղ» նախագիծի շնորհալի սաները՝ թաւջութակահար Վահէ Դանիէլեանը, որ Ռուզաննա Աւետիսովայի դաշնամուրային նուագակցութեամբ կատարեց Քարլ Տավիտովի «Պարը», իսկ տաղանդաւոր քանոնահարներ Մերի Մուսինեանն ու Քրիսթինէ Ենկոյեանը միասին կատարեցին Նիքոլո Փականինիի «Վենետիկեան պարը»։ Թամանեանական դահլիճը իրենց աշխուժ եւ կրակոտ կատարումներով մասնակիցներուն երկարատեւ ծափողջոյններով լեցուցին «Մուշեղ Նազարէթեան եւ սաներ» հայկական ժողովրդական նուագարաններու խումբի պատանի երաժիշտները եւ անոնց ղեկավարը։
Միջոցառման ջերմ, հիւրընկալ եւ անկաշկանդ մթնոլորտը անգամ մը եւս ընդգծեց ընթերցողներու եւ գրադարանի աշխատակիցներու միջեւ ձեւաւորուած բարեկամական ու հոգատար կապը՝ յիշեցնելով, որ Ազգային գրադարանը ոչ միայն գիտութեան ու մշակոյթի կեդրոն է, այլեւ համայնքաստեղծ միջավայր մը։ Երեկոյթին ծրագիրը վարեցին լրագրող Սիմոն Յովհաննիսեանն ու գրադարանի աշխատակից Սիրանոյշ Հախուերտեանը։

янв 24, 2025 Мероприятия
27 декабря в Национальной библиотеке Армении царила праздничная атмосфера. Теплым и праздничным новогодним мероприятием библиотека завершила цикл, посвященный 105-летию со дня своего основания. Это событие стало особым подарком от читателей — выражением благодарности библиотекарям, которые своим самоотверженным трудом поддерживают тысячи читателей, посетителей библиотеки- помогая в исследованиях и вдохновляя на творчество.
«Самое главное для существования библиотеки — это ее читатели. Если они есть, то есть и библиотеки, наличие читателей оправдывает существование библиотек», — сказала в своем выступлении Анна Чулян, директор Национальной библиотеки Армении.
Радостная музыкальная программа состояла из выступлений наших гостей: Шарлотты Дилоян, Мариам Мирзоян, Эрика Барсегяна, Инги Аветисян, Армана Ширванеци и др. Участников мероприятия приветствовали своими выступлениями талантливые ученики проекта «Бюр-Астх»: виолончелист Ваге Даниелян, который выступил под аккомпанемент фортепиано Рузанны Аветисовой с «Вальсом» Карла Давидова, и талантливые музыканты Мери Мусинян и Кристине Енгоян, исполнившие «Венецианский вальс» Николо Паганини.
Молодые музыканты Армянского ансамбля народных инструментов «Мушег Назаретян и сыновья» вместе с руководителем наполнили зал яркими и зажигательными выступлениями, вызвав продолжительные аплодисменты. Теплая, гостеприимная и непринужденная атмосфера мероприятия еще раз подчеркнула дружеские связи, сложившиеся между читателями и сотрудниками библиотеки, напомнив нам, что Национальная библиотека — не только центр науки и культуры, но и среда для сплочения общества. Ведущими вечерней программы стали журналист Симон Ованнисян и сотрудница библиотеки Србуи Ахвердян.