ապր 29, 2024 Նորութիւններ
Ազգային գրադարանային շաբթուան շրջանակէն ներս, ապրիլ 22-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական փոքր ցուցասրահին մէջ բացուեցաւ «Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբ» ՊՈԱԿ-ի՝ վերջին 20 տարուան տպագրուած համերգային ազդագիրներու, գրքոյկներու, հրաւիրատոմսերու, ապարանքի ցուցադրութիւն:
Գրադարանին աշխատակիցներն ու հիւրերը ծանօթացան ցուցադրուած նիւթերուն, որուն յաջորդեց Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Հայֆիլհարմոնիքի միջեւ համագործակցութեան յուշագրի ստորագրման պաշտօնական արարողութիւնը։
Ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբի արխիւի պետ Ելենա Խոտիկեանը ներկայացուց Հայաստանի ֆիլհարմոնիք նուագախումբի շուրջ միդարեայ պատմութիւնը: Ֆիլհարմոնիքը 1925 թուականի մարտին հիմնադրած է Երեւանի երաժշտանոցի տնօրէն Արշակ Ադամեանը՝ երգահան Ալեքսանդր Սպենդիարեանի անմիջական մասնակցութեամբ եւ աջակցութեամբ:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբի 100-ամեակին ընդառաջ Հայաստանի ազգային գրադարանը կը նախատեսէ թուայնացնել ֆիլհարմոնիք նուագախումբի տպագիր ժառանգութիւնը եւ առանձին շտեմարան մը ձեւաւորել։ Անկէ զատ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբն ու Հայաստանի ազգային գրադարանը համատեղ հրատարակութեան կը պատրաստուին նուագախումբին վերջին 20 տարիներու տարեգրութիւնը։

As part of the National Library Week, on April 22, an exhibition of concert posters, booklets and invitations printed over the past 20 years opened in the small exhibition hall named after Alexander Tamanyan of the National Library of Armenia.
Library staff and guests got acquainted with the exhibited materials, after which an official ceremony of signing a memorandum of cooperation between the National Library of Armenia and the Armenian Philharmonic took place. Elena Khodikyan, head of the archive of the National Philharmonic Orchestra, presented the century-old history of the Armenian Philharmonic Orchestra.
The Philharmonic was founded in March 1925 by the director of the Yerevan Conservatory, Arshak Adamyan, with the direct participation and support of the composer Alexander Spendiaryan.
On the eve of the 100th anniversary of the National Philharmonic Orchestra of Armenia, the National Library plans to digitize its printed heritage and create a special database. In addition, the National Philharmonic Orchestra and the National Library are preparing for joint publication a chronicle of the last 20 years of the orchestra’s existence.