ապր 29, 2024 Նորութիւններ
Ազգային գրադարանային շաբթուան շրջանակէն ներս, ապրիլ 22-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական փոքր ցուցասրահին մէջ բացուեցաւ «Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբ» ՊՈԱԿ-ի՝ վերջին 20 տարուան տպագրուած համերգային ազդագիրներու, գրքոյկներու, հրաւիրատոմսերու, ապարանքի ցուցադրութիւն:
Գրադարանին աշխատակիցներն ու հիւրերը ծանօթացան ցուցադրուած նիւթերուն, որուն յաջորդեց Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Հայֆիլհարմոնիքի միջեւ համագործակցութեան յուշագրի ստորագրման պաշտօնական արարողութիւնը։
Ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբի արխիւի պետ Ելենա Խոտիկեանը ներկայացուց Հայաստանի ֆիլհարմոնիք նուագախումբի շուրջ միդարեայ պատմութիւնը: Ֆիլհարմոնիքը 1925 թուականի մարտին հիմնադրած է Երեւանի երաժշտանոցի տնօրէն Արշակ Ադամեանը՝ երգահան Ալեքսանդր Սպենդիարեանի անմիջական մասնակցութեամբ եւ աջակցութեամբ:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբի 100-ամեակին ընդառաջ Հայաստանի ազգային գրադարանը կը նախատեսէ թուայնացնել ֆիլհարմոնիք նուագախումբի տպագիր ժառանգութիւնը եւ առանձին շտեմարան մը ձեւաւորել։ Անկէ զատ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիք նուագախումբն ու Հայաստանի ազգային գրադարանը համատեղ հրատարակութեան կը պատրաստուին նուագախումբին վերջին 20 տարիներու տարեգրութիւնը։

апр 29, 2024 Новости
В рамках Национальной библиотечной недели 22 апреля в малом выставочном зале имени Александра Таманяна Национальной библиотеки Армении открылась выставка концертных афиш, буклетов, приглашений, напечатанных за последние 20 лет. Сотрудники библиотеки и гости ознакомились с выставленными материалами, после чего состоялась официальная церемония подписания меморандума о сотрудничестве между Национальной библиотекой Армении и Армянской филармонией.
Елена Ходикян, заведующая архивом Национального филармонического оркестра, представила вековую историю Армянского филармонического оркестра. Филармония была основана в марте 1925 года директором Ереванской консерватории Аршаком Адамяном при непосредственном участии и поддержке композитора Александра Спендиаряна.
В преддверии 100-летия Национального филармонического оркестра Армении Национальная библиотека планирует оцифровать печатное его наследие и создать специальную базу данных. Кроме того, Национальный филармонический оркестр и Национальная библиотека готовят к совместному изданию летопись последних 20 лет существования оркестра.