հկտ 16, 2024 Նորութիւններ
2004 թվականից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ մեր երկրում հոկտեմբերի 7-ին նշվում է «Գրադարանավարի օրը»:
Գրադարանների և գրադարանավարների օրը տարբեր անվանումներով (գրադարանի օր, գրադարանավարի օր, ընթերցողի օր, գրադարանային շաբաթ և այլն) նշվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում։ Ընթերցողների համար գրադարանավարի օրը առիթ է այցելելու գրադարան, երախտիքի խոսք ասելու գրադարանավարներին իրենց կրթության և մասնագիտական աճի մեջ նրանց ունեցած ներդրումի համար։
Բոլոր գրադարանների նման այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանում նույնպես տոնական մթնոլորտ է։ Կեսօրից առաջ տեղի կունենա տարվա լավագույն գրադարանավարների պարգևատրման արարողություն, գնահատման խոսք, ելույթներ և գեղարվեստական կատարումներ կլինեն:

Since 2004, by the decision of the Government of the Republic of Armenia, October 7 has been celebrated in our country as "Librarian’s Day."
Library and Librarian Day is celebrated under various names (Library Day, Librarian’s Day, Reader’s Day, Library Week, etc.) in many countries around the world. For readers, Librarian’s Day is an occasion to visit the library and express gratitude to librarians for their contribution to their education and professional growth.
Like all libraries, today there is a festive atmosphere at the National Library of Armenia as well. Before noon, an awards ceremony will take place honoring the best librarians of the year, accompanied by words of appreciation, speeches, and artistic performances.