հկտ 16, 2024 Նորութիւններ
2004 թվականից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ մեր երկրում հոկտեմբերի 7-ին նշվում է «Գրադարանավարի օրը»:
Գրադարանների և գրադարանավարների օրը տարբեր անվանումներով (գրադարանի օր, գրադարանավարի օր, ընթերցողի օր, գրադարանային շաբաթ և այլն) նշվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում։ Ընթերցողների համար գրադարանավարի օրը առիթ է այցելելու գրադարան, երախտիքի խոսք ասելու գրադարանավարներին իրենց կրթության և մասնագիտական աճի մեջ նրանց ունեցած ներդրումի համար։
Բոլոր գրադարանների նման այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանում նույնպես տոնական մթնոլորտ է։ Կեսօրից առաջ տեղի կունենա տարվա լավագույն գրադարանավարների պարգևատրման արարողություն, գնահատման խոսք, ելույթներ և գեղարվեստական կատարումներ կլինեն:

окт 16, 2024 Новости
С 2004 года по решению Правительства Республики Армения 7 октября в нашей стране отмечается День библиотекаря.
День библиотек и библиотекарей отмечается под разными названиями (день библиотеки, день библиотекаря, день читателя, библиотечная неделя и т. д.) во многих странах мира. Для читателей День Библиотекаря — это возможность посетить библиотеку, поблагодарить библиотекарей за их вклад в образование и профессиональный рост.
Как и во всех библиотеках страны, в Национальной библиотеке Армении сегодня царит праздничная атмосфера. В первой половине дня состоится церемония награждения лучших библиотекарей года, прозвучат благодарственные речи, выступления артистов.