սպտ 07, 2026 Հայաստանեան տասնեակ
Օգոստոսին գրադարաններում հիմնականում շարունակվել է ամառային ընթերցանությանը հատուկ միտումները։ Հանրային գրադարաններում ընթերցանության ուղղվածությունը հիմնականում պայմանավորված է ուսումնական հանձնարարություններով։ Ուրախալի է տեսնել սովորողների հետաքրքրությունը հայ դասական և ժամանակակից հեղինակների գրականության նկատմամբ։ Ամենապահանջարկված հեղինակների առաջատար եռյակում երկու ժամանակակից և մեկ դասական հեղինակ կա. Ռուբեն Եսայան «Թունելից 13 կմ հեռավորության վրա» Աշոտ Աղաբաբյան «Կարդինալը» Մուրացան «Գևորգ Մարզպետունի»
Ռուբեն Եսայանի անդրանիկ գրքի և երեք հաջորդ գրքերի նկատմամբ հետաքրքրությունը չի պակասում։ Երկրորդ հորիզոնականում Աշոտ Աղաբաբյանի «Կարդինալը» վեպն է։ Հաճելի է իմանալ, որ ընդամենը երեք ամիս առաջ հրատարակված «Կարդինալը» գիրքը առկա է գրադարաններում և այն ընդգրկվել է միանգամից 8 գրադարանների տասնյակներում։ Հայ դասական գրողներից բարձր պահանջարկ ունեն Ակսել Բակունցի, Վահան Թոթովենցի, Դերենիկ Դեմիրճյանի, Վախթանգ Անանյանի, Րաֆֆու, Ստեփան Զորյանի և Գուրգեն Մահարու դպրոցական ծրագրերով հանձնարարված գրքերը։ Արտասահմանյան գրողներից առավել պահանջված են Ագաթա Քրիստիի, Աննա Ջեյնի, Էլիֆ Շաֆաքի, Խալեդ Հոսեյնիի, Հարուկի Մուրակամիի, Մարկ Լևիի և Նիկոլաս Սփարքսի գրքերը։
Գեղարվեստական գրականությունից զատ ընթերցողները հատկապես շատ են պատվիրում մոտիվացիոն գրքեր, որոնք ընթերցողներին օգնում են փոխել մտածելակերպը, գտնել ներքին ուժ և դրական փոփոխություններ կատարել կյանքում։ Օգոստոսյան ցուցակներում կարելի է առանձնացնել Ջեյմս Քլիըրի «Ատոմային սովորություններ», Ռոբերտ Կիյոսակիի «Հարուստ հայրիկ, աղքատ հայրիկ», Ռոբին Շարմայի «Առավոտյան ժամը 5-ի ակումբ», և նույն հեղինակի «Վանականը, որը վաճառեց իր «Ֆերարին»» գրքերը. Սկսվել է նոր ուսումնական տարին, որը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից հայտարարվել է Ընթերցանության տարի։ Տարվա ընթացքում նախատեսված են սովորողների ընթերցանության խրախուսմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներ: Ուսումնական տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր ամիս նվիրված կլինի գրականության որոշակի ժանրի կամ ուղղության։ Սեպտեմբերի թեման կլինի «Սասնա ծռեր» էպոսը։ Տեսնենք, թե գրադարանները ինչպես կարձագանքեն այս հետաքրքիր նախաձեռնությանը։

Sep 07, 2026 Book Map of Armenia
In August, summer reading trends continued in libraries. Reading trends in public libraries are mainly driven by educational assignments. Students' interest in the works of contemporary and classical Armenian authors is encouraging. Two modern authors and one classical author make up the top three most sought-after list.
"13 km from the Tunnel" by Ruben Yesayan “The Cardinal” by Ashot Aghababyan “Gevorg Marzpetuni” by Muratsan
The interest in Ruben Yesayan's first book and the three following books is not decreasing. Ashot Aghababyan's book "The Cardinal" comes in second. The fact that the book "The Cardinal," which was released only three months ago, is available in libraries and has simultaneously been listed in the top ten of eight libraries is encouraging. Among Armenian classical writers, books by Aksel Bakunts, Vahan Totovents, Raffi, Derenik Demirchyan, Vakhtang Ananyan, Stepan Zoryan, and Gurgen Mahari, assigned by school curricula, are in high demand. Among foreign writers, the most sought-after books are those by Agatha Christie, Anna Jane, Elif Shafak, Khaled Hosseini, Haruki Murakami, Mark Levy, and Nicholas Sparks. In addition to fiction, readers are particularly interested in motivational books that help readers change their mindset, find inner strength, and make positive changes in their lives. Among the books on the August lists are "Atomic Habits" by James Clear, "Rich Dad, Poor Dad" by Robert Kiyosaki, "The 5 a.m. Club," and “The Monk Who Sold His Ferrari" by Robin Sharma.
The new academic year has begun, and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia has declared it the Year of Reading. Throughout the year, many activities are planned to promote reading among pupils. Each month during the academic year will be dedicated to a certain genre or direction of literature. The September theme will be the epic "Sasna Tsrer". Let's see how libraries will respond to this interesting initiative.