Հայաստանի գրքային քարտեզ | Հունիս
Ի՞նչ էին նախընտրում կարդալ ընթերցողները հունիսին Հայաստանի հանրային և համայնքային գրադարաններում հունիսյան ընթերցանության թերևս գլխավոր բնորոշ առանձնահատկությունը հայ դասական գրողների ստեղծագործությունների առաջատար ներկայություն է։ Րաֆֆու, Շիրվանզադեի, Նար Դոսի, Վահան Թոթովենցի, Ակսել Բակունցի վեպերը և պատմվածքները գլխավորում են հարցման մասնակից շուրջ 30 գրադարանների թոփ տասնյակները։ Ամիսը դասական երանգ ունի հավանաբար ամասային արձակուրդների պատճառով, երբ շատերն են շտապում կարդալ արձակուրդների շրջանում ուսուցիչների տված հանձնարարությունները։
Ժամանակակից հայ գրողներից Ռուբեն Եսայանի գրքերը շարունակում են առաջատար դիրքեր զբաղեցնել գրադարանների թոփ տասնյակներում։ Նրա գրքերը գլխավորում են Երևանի Իսահակյան գրադարանի, Արմավիրի և Արարատի մարզային գրադարանների ցուցակները։ Ինչպես միշտ բարձր պահանջարկ ունի ժամանակակից թարգմանական գրականությունը։ Ագաթա Քրիստիի, Աննա Ջեյնի, Էլիֆ Շաֆաքի, Խալեդ Հոսեյնիի, Մայք Օմերի, Ջոն Գրինի, Քրիս Յուանի գրքերը, ինչպես ասում են, գրադարակների վրա չեն մնում։
Համայնքային գրադարաններում ամենաաշխուժ սպասարկումը կատարվում է մանկական գրականության բաժիններում։ Մինչև 12 տարեկանների սպասարկման ցուցակներում Ղազարոս Աղայանի, Ռեդյարդ Քիփլինգի, Ռոալդ Դալի, Հայկ Աջապահյանի, Բրնեթ Հոջսոնի և այլոց պատկերազարդ գրքերն են։ Պատանեկան տարիքի ընթերցողները նախընտրում են կարդալ Վախթանգ Անանյանի, Ստեփան Զորյանի, Գուրգեն Մահարու, Արտավազդ Եղիազարյանի, Նիլ Գեյմանի, Հեկտոր Մալոյի արկածային վեպերը և պատմվածքները։ Համաձայն գրադարաններից ստացված վիճակագրության հունիսին Հրաչյա Մանուկյանի «Ստանդարտ մտածելակերպի սահմաններից դուրս», Ռոբին Շարմայի «Առավոտյան 5-ի ակումբը» և «Վանականը, որը վաճառեց իր «Ֆերարին» ամենաշատ ընթերցված մոտիվացիոն գրքերն էին։

Книжная карта Армении | Июнь
В июле в библиотеках наибольшим спросом пользовались прозаические произведения армянских классических и современных писателей. Аксель Бакунц, Раффи, Александр Ширванзаде, Степан Зорян и Ваан Тотовенц стали самыми читаемыми авторами. Среди современных писателей в топ-10 вошли романы Рубена Есаяна и Ашота Агабабяна. Роман Агабабяна «Кардинал» сразу «завоевал» симпатии ереванских читателей. С уверенностью можно сказать, что высокие показатели выдачи романов и рассказов армянских классических писателей свидетельствуют о том, что во время каникул школьники добросовестно выполняют задания, данные им учителями.
Среди авторов, чьи книги чаще всего встречаются в библиотечных топах, также — Рафаэль Маргарян с книгой «Жди меня на небесах», Шарлотта Бронте с «Джейн Эйр», Марк Леви с «Если это правда», Николас Спаркс с «Подсчитывая чудеса», а также Уильям Сароян с книгами «Гранатовые деревья» и «Человеческая комедия».
Помимо художественной литературы, в областных библиотеках большим спросом пользуются мотивационные книги. Безусловным лидером в этом месяце стала книга американского предпринимателя, писателя и преподавателя японского происхождения Роберта Кийосаки «Богатый папа, бедный папа», которая стала самой выдаваемой нехудожественной книгой в шести областных библиотеках. Высоким спросом также пользуются книги Эриха Фромма «Искусство любить», Наполеона Хилла «Думай и богатей», Джо Наварро «Я читаю ваши мысли» и Джона Кехо «Подсознание может всё».