Հայաստանի գրքային քարտէս | ապրիլ
Ամիսներ շարունակ գրադարաններու մէջ առավել շատ պահանջարկուած արտասահմանեան հեղինակներէն են՝ դետектив վեպերու թագուհի՝ Ագաթա Քրիստիը, կիպրական ծագումով բրիտանացի գրող՝ Ալեքս Մայքլիդիսը, թուրք գրող եւ ակնարկագիր՝ Էլիֆ Շաֆաքը, գերմանացի՝ Էրիխ Մարիա Ռեմարկը, կանադացի գրող՝ Նիկոլաս Սփարքսը եւ ուրիշներ։ Ինչպէս միշտ, գրադարաններու ընթերցողական նախասիրութիւններու խճանկարին մէջ առաջատար տեղերուն են դպրոցական պարտադիր ընթերցանութեան ծրագիրով սպասարկուած գրքերը՝ Նար‑Դոսի եւ Գրիգոր Զոհրապի նովելները եւ վիպակները, Կոստան Զարյանի «Տատրագոմի հարսը», Գուրգեն Մահարու «Մանկություն եւ պատանեկութիւն» վիպակը, Հրանտ Մաթեւոսյանի «Աշնան արև», «Ծառերը», «Կանաչ դաշտը» եւ այլ ստեղծագործութիւնները։
Չկարողացա գտնել ազատ հաւաստի աղբիւր, որը կը հաստատէ բոլոր այն դրականները, որ ներկայացրել եք — օրինակ՝ որ համապետական «ընթերցանութեան մարաթոն»-ը (այսինքն, Հայաստանի ազգային գրադարան‑ի կողմից) կանխորոշուած է եւ որ ապա իր դրական ազդեցութիւնը ունեցել է շրջանային գրադարաններում ընթերցողութեան նախասիրութիւնների վրայ։ Եթե ցանկանաք, կարող եմ շարունակել փնտրտուքը՝ որոնելով գրադարանային վիճակագրութիւններ Հայաստանէն, եւ փորձել գտնել տվյալներ՝ ըստ ամիսների, ըստ հեղինակների / արտասահմանեան vs հայ հեղինակների համար։
Գրքային ամենամսային քարտէսի վրայ մենք ներկայացներ ենք տվյալ մարզի գլխաւոր գրադարանին ամենա պահանջարկուած գիրքը։ Ուրիշ հարցում՝ մեր էջին հետեւողներուն համար հետաքրքրական է նաեւ, թէ ո՞ր գիրքն է ամենա պահանջարկուած առանձին քաղաքին կամ համայնքին մէջ։ Այսօր կներկայացնենք երկու քաղաք՝ Սպիտակը եւ Ստեփանավանը։ Սպիտակի քաղաքային գրադարանի մէջ ապրիլին առաջատար են՝ Գրիգոր Զոհրապի «Նովելներ»-ը, Մուրացանի «Գեւորգ Մարզպետունի» պատմավեպը, Ջորջ Օրուելի «Անասնա­ֆերմա» այլաբանական վիպակը եւ Էլիֆ Շաֆաքի «Ստամբուլի բիճը» վեպը։ Ստեփանավանի համայնքային գրադարանում ապրիլին ամենաշատ սպասարկուած գիրքը՝ Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմն է։ Հաջորդ երեք հեղինակներն են՝ Շեքսպիրը, Հրանտ Մաթեւոսյանը եւ Համո Սահյանը։ Տասնեակում տեղ են գտած նաեւ «Ֆրանսիական կլասիցիզմ», «Հայոց եղեռնի քրիստոմատիա» ժողովածուները, Ագաթա Քրիստիի «Թունավոր գրիչով ձեռքը», Ալբեր Կամյուի «Օտարը» եւ Րաֆֆու «Խենթը»։

Книжная карта Армении | Апрель
В течение нескольких месяцев самыми востребованными иностранными авторами в библиотеках были: королева детективных романов -Агата Кристи, британский писатель кипрского происхождения -Алекс Михаэлидис, турецкая писательница и эссеистка Элиф Шафак, немецкий писатель, представитель» потерянного поколения»- Эрих Мария Ремарк, канадский писатель -Николас Спаркс и другие. Как всегда, в сводке читательских предпочтений библиотек лидирующие места занимают книги, выдаваемые по школьному заданию: повести и рассказы Нар-Доса и Григора Зохрапа, «Невеста Татрагома» Костана Заряна, роман «Детство и юность» Гургена Маари, «Осеннее солнце», «Деревья», «Зеленое поле» Гранта Матевосяна и другие произведения.
Сравнивая результаты из разных библиотек, мы видим, что многие современные армянские писатели востребованы, особенно романы и рассказы Ашота Агабабяна, Сюне Севады, Гоар Навасардян и Рубена Есаяна. Определенное влияние на читательские предпочтения оказала и организованная Национальной библиотекой в апреле общенациональная акция «Читательский марафон», посвященная 150-летию со дня рождения Аветика Исаакяна. Сборники стихов Исаакяна появились в десятках библиотек. Апрель выдался «поэтичным». Сборники поэзии редко встречаются в десятке лучших библиотек. Однако, помимо Исаакяна, в апрельскую дюжину вошли также книги Паруйра Севака, Ваана Терьяна и Амо Сахяна.
Региональные библиотеки имеют доминирующую обзор благодаря правилам формирования книжной карты. Поэтому, используя результаты прошлого месяца, продолжим представлять, каким авторам и книгам отдавали предпочтение читатели отдельных общественных библиотек в апреле. Самой популярной книгой в Степанаванской общинной библиотеке в апреле стала поэма Паруйра Севака «Неумолкаемая колокольня». Следующие три автора — Шекспир, Грант Матевосян и Амо Сагян. В десятку лучших также вошли сборники «Французский классицизм», «Христоматия геноцида», «Рука с отравленным пером» Агаты Кристи, «Посторонний» Альбера Камю и «Безумец» Раффи.