ապր 22, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն ընդունել է ֆրանիական Calfa ընկերության հիմնադիր և նախագահ Շահան Վիդալ Գորենին և ծրագրերի ղեկավար Բապտիստ Կուշեին։ Հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակություն հայերեն և հայատառ բովանդակությունը, հայագիտական գրականությունը համացանցում ներկայացնելու ուղիների շուրջ։
Քննարկվեցին Ազգային գրադարանի և Calfa-ի միջև հետագա համագործակցության ծրագրերը։ Calfa-ն թվայնացման և նշաճանաչման ասպարեզում ակտիվ գործունեություն է ծավալում 2014 թվականից։ 2017 թվականին թիմը սկսեց նոր զարգացումներ OCR-ում՝ համատեղելով հայերեն բառարաններն ու AI տեխնոլոգիաները՝ հայերենը թվային գործիքների հետ հետագա ինտեգրման համար:

апр 22, 2024 Новости
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян приняла основателя и президента французской компании Calfa Шахана Видала Горена и руководителя программы Батиста Куше. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о способах представления армянского и армяноязычного контента, а также арменоведческой литературы в Интернете.
Обсуждались планы дальнейшего сотрудничества между Национальной библиотекой и Калфой. Компания Calfa работает в сфере оцифровки и распознавания знаков с 2014 года. В 2017 году команда начала новые разработки в области OCR, объединив армянские словари и технологии искусственного интеллекта для дальнейшей интеграции армянского языка с цифровыми инструментами.