ապր 22, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն ընդունել է ֆրանիական Calfa ընկերության հիմնադիր և նախագահ Շահան Վիդալ Գորենին և ծրագրերի ղեկավար Բապտիստ Կուշեին։ Հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակություն հայերեն և հայատառ բովանդակությունը, հայագիտական գրականությունը համացանցում ներկայացնելու ուղիների շուրջ։
Քննարկվեցին Ազգային գրադարանի և Calfa-ի միջև հետագա համագործակցության ծրագրերը։ Calfa-ն թվայնացման և նշաճանաչման ասպարեզում ակտիվ գործունեություն է ծավալում 2014 թվականից։ 2017 թվականին թիմը սկսեց նոր զարգացումներ OCR-ում՝ համատեղելով հայերեն բառարաններն ու AI տեխնոլոգիաները՝ հայերենը թվային գործիքների հետ հետագա ինտեգրման համար:

Anna Chulian, Director of the National Library of Armenia, received Shahan Vidal Goren, founder and president of the French company Calfa, and Baptiste Cousin, the company’s project manager. During the meeting, ideas were exchanged on ways to present Armenian-language and Armenian-studies content online.
Plans for further cooperation between the National Library and Calfa were discussed. Calfa has been actively engaged in the fields of digitization and recognition since 2014. In 2017, the team began new developments in OCR, combining Armenian dictionaries and AI technologies to further integrate the Armenian language with digital tools.