Մարտ 21-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ դահլիճէն ներս, Բանաստեղծութեան միջազգային օրուան առթիւ տեղի ունեցաւ հանրային դասախօսութիւն մը՝ «խօսք, ժամանակ, տարածութիւն» խորագիրով:
Բանախօսը՝ բանաստեղծ, գրականագէտ, բանասիրական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆեսոր, Հայաստանի մշակոյթի վաստակաւոր գործիչ Հենրիկ Էտոյեանն էր:
Էտոյեանը անդրադարձաւ մարդ-արուեստ փոխյարաբերութեան, ժամանակակից մարդուն եւ ընթերցանութեան վրայ՝ համացանցի ու նոր արհեստագիտութեանց ներգործութեան։ Դասախօսութեան մասնակիցները անոր հարցումներ ուղղեցին՝ բանաստեղծական արուեստի, գրողի վարպետութեան, երջանկութեան փիլիսոփայական ընկալման եւ այլ նիւթերով:
Միջոցառման առթիւ՝ Հանրային կապերու բաժինը գրքային ցուցահանդէս մը ձեւաւորած էր, ուր ներկայացուած էին Հենրիկ Էտոյեանի շուրջ 25 ժողովածոները, թարգմանական եւ գրականագիտական հրատարակութիւնները։

21 марта 2023 года в Большом зале Национальной библиотеки Армении состоялась публичная лекция на тему «Речь, время, пространство», приуроченная к Международному дню поэзии.
С лекцией выступил Генрик Эдоян, популярный поэт, литературовед, доктор филологических наук, профессор, заслуженный деятель культуры Республики Армения.
В своем выступлении Эдоян коснулся взаимоотношений человека и искусства, влияния сети Интернета и новых технологий на чтение современного человека. Участники лекции задавали вопросы о поэтическом искусстве, писательском мастерстве, философском восприятии счастья и проч.
Специально для мероприятия отдел по связям с общественностью организовал книжную выставку, на которой было представлено около 25 сборников стихов и переводов Генрика Эдояна.