Մարտ 21-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ դահլիճէն ներս, Բանաստեղծութեան միջազգային օրուան առթիւ տեղի ունեցաւ հանրային դասախօսութիւն մը՝ «խօսք, ժամանակ, տարածութիւն» խորագիրով:
Բանախօսը՝ բանաստեղծ, գրականագէտ, բանասիրական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆեսոր, Հայաստանի մշակոյթի վաստակաւոր գործիչ Հենրիկ Էտոյեանն էր:
Էտոյեանը անդրադարձաւ մարդ-արուեստ փոխյարաբերութեան, ժամանակակից մարդուն եւ ընթերցանութեան վրայ՝ համացանցի ու նոր արհեստագիտութեանց ներգործութեան։ Դասախօսութեան մասնակիցները անոր հարցումներ ուղղեցին՝ բանաստեղծական արուեստի, գրողի վարպետութեան, երջանկութեան փիլիսոփայական ընկալման եւ այլ նիւթերով:
Միջոցառման առթիւ՝ Հանրային կապերու բաժինը գրքային ցուցահանդէս մը ձեւաւորած էր, ուր ներկայացուած էին Հենրիկ Էտոյեանի շուրջ 25 ժողովածոները, թարգմանական եւ գրականագիտական հրատարակութիւնները։

On March 21, 2023, a public lecture on the topic “Speech, Time, Space” was held at the Great Hall of the National Library of Armenia. The event was organized within the framework of the International Poetry Day.
The lecture was given by Henrik Edoyan, a popular poet, literary critic, Doctor of Philology, Professor, Honored Worker of Culture of the Republic of Armenia.
In his speech, Edoyan touched upon the relationship between man and art, the influence of the Internet, and new technologies on the modern reading processes. The audience asked questions about poetic art, writing skills, philosophical perception of happiness, etc.
The Public Relations Department organized a special book exhibition, which featured over 25 collections of poems and translations by Henrik Edoyan.