Ազգային գրադարանէն ներս, մարտ 10-ին, կազմակերպուած էր հերթական հանրային դասախօսութիւնը «Այվազովսկին եւ թուրքերը» խորագիրով: Օրուան բանախօսը ճանչցուած լիբանանահայ մտաւորական, հրատարակիչ եւ մշակութային գործիչ Մովսէս Հերկէլեանն էր:
Բազմաթիւ փաստերով ու մանրամասնութիւններով համեմուած դասախօսութեան ընթացքին՝ Մովսէս Հերկէլեանը ներկայացուց Յովհաննէս Այվազովսկիի կեանքն ու գործունէութիւնը, մասնաւորապէս անդրադարձաւ Այվազովսկիի թրքական առնչութիւններուն, ներկայացուց Պոլիսը եւ թրքական բնաբանը անոր նկարչութեան մէջ: Ռուս-ուքրանական մէկ տարիէ աւելի տեւող պատերազմին պատճառաւ՝ միջազգային մամլոյ մէջ հաղորդագրութիւններ տեղ գտան Այվազովսկիի ժառանգութեան պատկանելիութեան մասին: Հերկէլեանը շեշտեց, որ չորս ազգեր՝ ռուսերը, թուրքերը, ուքրանացիները եւ հայերը, կը վիճարկեն Այվազովսկիի ստեղծագործութեան պատկանելիութիւնը: Ան ներկայացուց այդ հարցին մէջ թրքական «հիմնաւորումները», որոնց վերաբերեալ բուռն քննարկում ծաւալուեցաւ, եւ միջոցառման մասնակիցները բազմաթիւ հարցեր ուղղեցին բանախօսին:
Դասախօսութեան աւարտին՝ Մովսէս Հերկէլեանը շուրջ 40 արուեստագիտական հրատարակութիւն նուիրեց գրադարանին։ Միջոցառման սրահը լի էր Այվազովսկիի կտաւներուն գոյներով՝ յագեցած գեղարուեստի եւ հռչակաւոր ծովանկարիչին պատկերած ալիքներուն լոյսով ու ալեբախութեամբ։ Այդ օրը՝ գրադարանին հետ բարեկամութեան ամուր կամուրջ մը եւս կապուեցաւ:
Մովսէս Հերկէլեանը ծնած է 1949-ին՝ Լիբանանի Այնճար գիւղաքաղաքին մէջ, ուր եւ ստացած է իր նախնական եւ միջնակարգ կրթութիւնը: 1970-ական թուականներուն` ներկայիս մագիստրոսական կրթութեան համարժէք համալսարանական երկու մասնագիտութիւն ստացած է Խորհրդային Հայաստանի մէջ՝ նախ ուսանելով Երեւանի պետական համալսարանէն ներս, ապա՝ գեղարուեստական-թատերական հիմնարկէն ներս։
Վերադառնալով Լիբանան՝ Հերկէլեանը բեղուն գործունէութիւն ծաւալած է կրթութեան եւ լրագրութեան ասպարէզներէն ներս: Ան հեղինակած եւ հրատարակած է աւելի քան 20 գիրք եւ ուսումնասիրութիւն՝ նուիրուած տարբեր արուեստագէտներու, որոնց շարքին է՝ Սերկէյ Փարաճանովը, Արշիլ Կորքին, Վահան Ռումէլեանը եւ այլք:
Մովսէս Հերկէլեանը կը թղթակցի ինչպէս հայկական («Բագին», «Ազդակ», «Հասկ», «Հորիզոն», «Կամար», «Զարթօնք», «Արծիւ», «Գեղարդ», «Ասպարէզ», «Ալիք», «Արարատ», «ԹորոնթոՀայ»), այնպէս ալ միջազգային շարք մը ճանչցուած պարբերականներու (անգլերէն «Fine Art Magazine» (New York), անգլերէն-ֆրանսերէն «Luxe-Immo» (Monaco), «L.I.ART» բազմալեզու հանդէսը եւ այլն): Իբրեւ պէյրութեան «Noah’s Ark Art Gallery» պատկերասրահի սեփականատէր, ան հայ կերպարուեստը ներկայացուցած է աւելի քան 30 միջազգային փառատօներու շրջանակներէն ներս:

10 марта 2023 года в Национальной библиотеке Армении прошла очередная публичная лекция на тему «Айвазовский и Турция». С лекцией выступил ливано-армянский исследователь, издатель и культуролог Мовсес Геркелян.
Мовсес Геркелян родился в 1949 году в селе Айнчар (Ливан), где получил начальное и среднее образование. В 1970-е годы учился в Ереванском государственном университете, затем окончил Художественно-театральный институт.
По возвращении в Ливан Геркелян вел плодотворную деятельность в сфере образования и журналистики. Работал учителем рисования, редактором газеты, специализировался на исследованиях в области художественного творчества. В настоящее время автор более 20 книг и исследований, посвященных различным художникам, в том числе Сергею Параджанову, Аршилу Горки, Ваану Румеляну и др.Мовсес Геркелян публикуется в известных армянских изданиях («Багин», «Аздак», «Хаск», «Горизонт», «Камар», «Зартонк», «Арцив», «Гегард», «Аспарез», «Алик», «Арарат», «ТоронтоХай»), в международных периодических издания, среди которых English Fine Art Magazine (Нью-Йорк), англо-французский Luxe-Immo (Монако), многоязычный журнал L.I.ART и др. Будучи владельцем художественной галереи «Ноев ковчег» в Бейруте, представлял армянское изобразительное искусство более чем на 30 международных фестивалях.
В рамках лекции, полной интересных фактов и подробностей, Мовсес Геркелян представил жизнь и творчество Ованеса Айвазовского, коснулся отношений Айвазовского с Турцией, рассказал о турецкой теме в его творчестве. Геркелян рассказал, что право собственности на произведения Айвазовского оспаривают настоящее время четыре народа: русские, турки, украинцы и армяне. Исследователь представил турецкие «обоснования». После лекции развернулась оживленная дискуссия, слушатели задавали много интересных вопросов.
В завершение лекции Геркелян передал библиотеке в дар 40 художественных изданий, которые с благодарностью приняла директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян. Большой зал библиотеки наполнился красками полотен Айвазовского, изобразительным искусством, ярким светом и рябью волн полотен знаменитого мариниста.