փտր 25, 2025 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ
Յունուար 31-ին Հայաստանի ազգային գրադարանին մէջ Վահան Տէրեանի ծննդեան 140-ամեակին նուիրուած հանրային դասախօսութիւն ներկայացուց «Տէրեան մշակութային կեդրոն» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ Առուշան Յակոբեանը։
Դասախօսը ներկայացուց Վահան Տէրեանի կեանքը անոր մանկութեան տարիներէն մինչեւ Լազարեան ճեմարանին մէջ անոր ուսումնառութեան տարիները, բանաստեղծական առաջին փորձերէն մինչեւ Յովհաննէս Թումանեանի եւ Աւետիք Իսահակեանի օրհնութեամբ «Մթնշաղի անուրջներ» ժողովածոյին տպագրութիւնը, երիտասարդ բանաստեղծի կեանքի թիֆլիսեան տարիները, անոր մասնակցութիւնը Վերնատան քննարկումներուն։ Պարոն Յակոբեանը իր խօսքը համեմեց Տէրեանի բանաստեղծութիւններու արտասանութեամբ եւ վերլուծութեամբ։ Ան անդրադարձաւ նաեւ բանաստեղծի հասարակական-քաղաքական գործունէութեան մինչեւ Տէրեանի վերջին գործուղումը, հիւանդութիւնը եւ մահը։
Ազգային գրադարանին մէջ գիրքերու ցուցահանդէս մը բացուած է նուիրուած Վահան Տէրեանի 140-ամեակին։ Ցուցահանդէսին մէջ ներկայացուած են բանաստեղծին գործերը եւ առանձին ժողովածոները, անոր կատարած թարգմանութիւնները, անոր մասին գրականագիտական եւ բանասիրական ուսումնասիրութիւնները, Տէրեանին նուիրուած պատկերագիրքեր, նօթեր եւ լուսանկարներ։ Ցուցահանդէսը պիտի գործէ մինչեւ փետրուար 7։

Feb 25, 2025 Events Public lecures
On January 31, at the National Library of Armenia, the President of the Teryan Cultural Center NGO, Arushan Hakobyan, gave a public lecture dedicated to the 140th anniversary of Vahan Teryan's birth.
The speaker presented the life of Vahan Teryan from childhood to his years of study at the Lazarev Theological Seminary, from his first poetic attempts to the poetry of Hovhannes Tumanyan and Ava. Then, with Isahakyan's blessing, the collection Twilight was published, followed by the young poet's years in Tiflis, and his participation in the Vernatun discussions.
Mr. Hakobyan embellished his speech with readings and analysis of Teryan's poems. He also touched upon the poet's socio-political activities until his last business trip, illness and death. A book exhibition dedicated to the 140th anniversary of Vahan Teryan opened at the National Library. The exhibition presents the poet's works and separate collections, his translations, literary and philological studies about him, illustrated books, notes and photographs. The exhibition will last until February 7.