փտր 25, 2025 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ
Յունուար 31-ին Հայաստանի ազգային գրադարանին մէջ Վահան Տէրեանի ծննդեան 140-ամեակին նուիրուած հանրային դասախօսութիւն ներկայացուց «Տէրեան մշակութային կեդրոն» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ Առուշան Յակոբեանը։
Դասախօսը ներկայացուց Վահան Տէրեանի կեանքը անոր մանկութեան տարիներէն մինչեւ Լազարեան ճեմարանին մէջ անոր ուսումնառութեան տարիները, բանաստեղծական առաջին փորձերէն մինչեւ Յովհաննէս Թումանեանի եւ Աւետիք Իսահակեանի օրհնութեամբ «Մթնշաղի անուրջներ» ժողովածոյին տպագրութիւնը, երիտասարդ բանաստեղծի կեանքի թիֆլիսեան տարիները, անոր մասնակցութիւնը Վերնատան քննարկումներուն։ Պարոն Յակոբեանը իր խօսքը համեմեց Տէրեանի բանաստեղծութիւններու արտասանութեամբ եւ վերլուծութեամբ։ Ան անդրադարձաւ նաեւ բանաստեղծի հասարակական-քաղաքական գործունէութեան մինչեւ Տէրեանի վերջին գործուղումը, հիւանդութիւնը եւ մահը։
Ազգային գրադարանին մէջ գիրքերու ցուցահանդէս մը բացուած է նուիրուած Վահան Տէրեանի 140-ամեակին։ Ցուցահանդէսին մէջ ներկայացուած են բանաստեղծին գործերը եւ առանձին ժողովածոները, անոր կատարած թարգմանութիւնները, անոր մասին գրականագիտական եւ բանասիրական ուսումնասիրութիւնները, Տէրեանին նուիրուած պատկերագիրքեր, նօթեր եւ լուսանկարներ։ Ցուցահանդէսը պիտի գործէ մինչեւ փետրուար 7։

фев 25, 2025 Мероприятия Публичные лекции
31 января в Национальной библиотеке Армении президент общественной организации «Культурный центр Теряна» Арушан Акопян выступил с публичной лекцией, посвященной 140-летию со дня рождения Вагана Теряна.
ԲДокладчик представил жизнь Вагана Теряна с детства и до лет учебы в Лазаревской духовной семинарии, от первых поэтических попыток до поэзии Ованеса Туманяна и Аветика Исаакяна. Потом с благословения Исаакяна увидел свет сборник «Грезы сумерек», затем последовали тифлисские годы жизни молодого поэта, его участие в дискуссиях Вернатуна.
Акопян украсил свою речь чтением и анализом стихотворений Теряна. Он также коснулся общественно-политической деятельности поэта до последней командировки, болезни и смерти. В Национальной библиотеке открылась книжная выставка, посвященная 140-летию Вагана Теряна. На выставке представлены произведения поэта и отдельные сборники, его переводы, литературоведческие и филологические исследования о нем, иллюстрированные книги, заметки и фотографии. Выставка продлится до 7 февраля.