դկտ 12, 2024 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը համալրվել է Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը», Քրիս Բոհջալյանի «Ավազե ամրոցի աղջիկները», Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության», Գրիգի «Հիսուսի կատուն» և Սերգեյ Փարաջանովի նամակների և սցենարների «Ազատություն» (ժողովածու) լատվիերեն թարգմանված գրքերի օրինակներով։
Գրքերը գրադարանին է նվիրել Լատվիայի ամենամեծ և ամենաճանաչված SIA JĀNIS ROZE ընկերության և հրատարակչության ղեկավար ու լիազոր ներկայացուցիչ Նարինե Աբաղյան-Շիցան։ Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանին ուղղված բացիկում նա նշել է, թե հուսով է, որ այս գրքերը գրադարանի հավաքածուի՝ ուշադրության արժանի համալրում կլինեն, և ընթերցողներն ըստ արժանվույն կգնահատեն դրանք։
Աշնան սկզբին Նարինե Աբաղյան-Շիցան այցելել էր Ազգային գրադարան։ Աննա Չուլյանի հետ հանդիպմանը քննարկվեցին ապագա համագործակցության ծրագրեր։ Գրքերի նվիրատվությունն այս համագործակցության սկիզբն է։

дек 12, 2024 Новости Пожертвование
Национальная библиотека Армении пополнилась экземплярами произведений Франца Верфеля «40 дней Муса-Дага», Криса Бохджаляна «Девушки из песочного замка», Григора Нарекаци «Книга трагедий», Грига «Кот Иисуса» и сборника писем и сценариев Сергея Параджанова «Свобода».
Книги были переданы в дар библиотеке руководителем и уполномоченным представителем крупнейшего и самого известного в Латвии издательства SIA JĀNIS ROZE- Нарине Абагян-Шица. В послании, адресованном директору Национальной библиотеки Анне Чулян, она выразила надежду, что эти книги станут достойным дополнением к библиотечному фонду и читатели оценят их по достоинству.
В начале осени Нарине Абагян-Шица посетила Национальную библиотеку. На встрече с Анной Чулян обсуждались планы дальнейшего сотрудничества. Передача книг – это начало этого сотрудничества.