հկտ 11, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարան այցելած էին Հայ կրթական հիմնարկութեան տնօրէններու խորհուրդին անդամները։ Գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանի ուղեկցութեամբ անոնք շրջայց մը կատարեցին գրադարանի թամանեանական մասնաշէնքէն ներս, ծանօթացան գրադարանի պատմութեան նորաբաց ցուցասրահին, այնուհետեւ գտնուեցան Գրատպութեան թանգարանէն ներս։ Թանգարանին վեց ցուցասրահները անոնց առջեւ բացին հայ գրատպութեան ողջ ուղին, հայկական տպագրութեան պատմութեան ուշագրաւ դրուագները։
Հայ կրթական հիմնարկութիւնը հիմնադրուած է 1950 թուականին Լոս Անճելոսի մէջ` հայ ուսանողներուն եւ կրթական հաստատութիւններուն աջակցելու նպատակաւ: 1986-ին «UCLA»-ի համալսարանէն ներս Ռիչըրտ Յովհաննիսեանի անուան նորագոյն պատմութեան ամբիոնի հիմնադրման համար Հայ կրթական հիմնարկութիւնը զգալի գումար նուիրաբերած է:
Տարիներու ընթացքին Հայ կրթական հիմնարկութիւնը 200-է աւելի դպրոցներ վերանորոգած ու հիմնանորոգած է Հայաստանի, Արցախի եւ Ջաւախքի մէջ: Հարիւրաւոր ուսանողներ տարիներ շարունակ ստացած են կրթաթոշակներ՝ ուսման ամբողջական վճարի չափով: ՀԿՀ-ը նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանի վաղեմի բարեկամն է։

Members of the Board of Directors of the Armenian Educational Program visited the National Library of Armenia. Accompanied by the library director Anna Chulyan, they got acquainted with the recently opened exhibition hall of the library's history, and visited the literary museum. The six exhibition halls of the museum opened before them the entire history of the Armenian press.
The Armenian Educational Program was founded in 1950 in Los Angeles to support Armenian students and educational institutions. In 1986, the program donated a significant amount of money to establish the Richard Oganessian Chair in Modern History at UCLA.
Over the years, the program has renovated more than 200 schools in Armenia, Artsakh, and Javakhk. Over the years, hundreds of students have received full scholarships for their education. The Program is also a long-standing friend of the National Library of Armenia.