հկտ 11, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարան այցելած էին Հայ կրթական հիմնարկութեան տնօրէններու խորհուրդին անդամները։ Գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանի ուղեկցութեամբ անոնք շրջայց մը կատարեցին գրադարանի թամանեանական մասնաշէնքէն ներս, ծանօթացան գրադարանի պատմութեան նորաբաց ցուցասրահին, այնուհետեւ գտնուեցան Գրատպութեան թանգարանէն ներս։ Թանգարանին վեց ցուցասրահները անոնց առջեւ բացին հայ գրատպութեան ողջ ուղին, հայկական տպագրութեան պատմութեան ուշագրաւ դրուագները։
Հայ կրթական հիմնարկութիւնը հիմնադրուած է 1950 թուականին Լոս Անճելոսի մէջ` հայ ուսանողներուն եւ կրթական հաստատութիւններուն աջակցելու նպատակաւ: 1986-ին «UCLA»-ի համալսարանէն ներս Ռիչըրտ Յովհաննիսեանի անուան նորագոյն պատմութեան ամբիոնի հիմնադրման համար Հայ կրթական հիմնարկութիւնը զգալի գումար նուիրաբերած է:
Տարիներու ընթացքին Հայ կրթական հիմնարկութիւնը 200-է աւելի դպրոցներ վերանորոգած ու հիմնանորոգած է Հայաստանի, Արցախի եւ Ջաւախքի մէջ: Հարիւրաւոր ուսանողներ տարիներ շարունակ ստացած են կրթաթոշակներ՝ ուսման ամբողջական վճարի չափով: ՀԿՀ-ը նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանի վաղեմի բարեկամն է։

окт 11, 2024 Новости
Члены Совета директоров Армянского образовательного учреждения посетили Национальную библиотеку Армении. В сопровождении директора библиотеки Анны Чулян они осмотрели здание библиотеки имени Таманяна, ознакомились с недавно открывшимся выставочным залом истории библиотеки, а затем посетили Музей книгопечатания. Шесть экспозиционных залов музея открыли перед ними весь путь армянского книгопечатания, замечательные страницы истории армянского книгопечатания.
Армянский образовательный фонд был основан в 1950 году в Лос-Анджелесе для поддержки армянских студентов и учебных заведений. В 1986 году Армянский образовательный фонд пожертвовал значительную сумму денег на создание кафедры Ричарда Ованнисяна по современной истории в Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе.
За эти годы Армянский образовательный фонд отремонтировал и восстановил более 200 школ в Армении, Арцахе и Джавахке. Сотни студентов получили стипендии на полное обучение за эти годы. Фонд также является давним другом Национальной библиотеки Армения.