հնս 23, 2025 Նորութիւններ
Հայաստանի Ազգային Գրադարանի տնօրէն Աննա Չուլյանը, Յունիս 15-17-ին, Միացեալ Թագաւորութեան Շոտլանտայի մայրաքաղաք Էտինպուրկի մէջ, մասնակցեցաւ Եւրոպայի Ազգային Գրադարաններու Համաժողովի (CENL) տնօրէններու տարեկան ընդհանուր ժողովին։
Գործադիր կոմիտէն ընդունած էր «Արհեստական Բանականութիւն եւ Մշակութային Ժառանգութիւն․ ԱԲ-ի փոխակերպող ուժը ազգային գրադարաններու միջոցով եւ գրադարաններու համար» թեման իբրեւ 2025 թուականի համաժողովի հիմնական ուղղութիւն։ Համաժողովի ծիրին մէջ Աննա Չուլյանը ներկայացաւ «Հայաստանի Ազգային Գրադարանի համագործակցութիւնը մասնաւոր կազմակերպութիւններու հետ․ ԱԲ տեխնոլոգիաներու կիրառման փորձառութիւն» խորագրով ելոյթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի Ազգային Գրադարանի փորձը Հայաստանի «Փորթմայնտ Էյ Էմ» կազմակերպութեան հետ՝ հայատառ գրութիւններու նիշերու օպտիկական ճանաչում (OCR) ապահովելու գծով, եւ ֆրանսական «Կալֆա» ընկերութեան հետ՝ թուայնացուած նիւթերու նշաճանաչման ու որակի բարելաւման փորձառութիւնը։
Հանդիպումներուն ընթացքին բարձրացուած են շարք մը կարեւոր հարցեր, քննարկուած, ներկայացուած են ուսումնասիրութիւններ եւ տեսակետներ՝ ազգային գրադարաններուն մէջ արհեստական բանականութեան կիրառման շուրջ։ Ներկայացուած են նոր նախաձեռնութիւններ, որոնք հնարաւորութիւն պիտի տան միաւորելու ազգային գրադարանները եւ ստեղծելու գրադարանային ոլորտին մէջ կիրառելի արհեստական բանականութեան մոդուլներ։ Քննարկուած են համագործակցութեան հնարաւոր եզրեր եւ ձեռք բերուած են շարք մը պայմանաւորուածութիւններ։
Հայաստանի Ազգային Գրադարանը մոտ երկու տասնամեակէ ի վեր հանդիսանում է «Եւրոպայի Ազգային Գրադարաններու Համաժողով»-ի (CENL) անդամ։

From June 15 to 17, Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, participated in the Annual General Meeting of the Directors of the Conference of European National Librarians (CENL), held in Edinburgh, the capital of Scotland, United Kingdom.
The Executive Committee approved the theme “Artificial Intelligence and Cultural Heritage: AI’s Transformative Power through and for National Libraries” as the main focus of the 2025 conference. Within the framework of the conference, Anna Chulyan delivered a presentation entitled “The National Library of Armenia’s Collaboration with Private Organizations: Experience in Applying AI Technologies,” in which she shared the Library’s experience of working with the Armenian company Portmind AM on optical character recognition (OCR) of Armenian-script texts, as well as its collaboration with the French company Calfa on metadata recognition and quality enhancement of digitized materials.
The meetings raised and discussed a number of important issues, with presentations of studies and perspectives regarding the application of artificial intelligence in national libraries. New initiatives were introduced that aim to bring national libraries together and develop AI models applicable to the library field. Opportunities for collaboration were explored, and several agreements were reached
The National Library of Armenia has been a member of the Conference of European National Librarians (CENL) for nearly two decades.