օգս 21, 2023 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը կ'ընդլայնէ եւ կը խորացնէ գործընկերային կապերը եւրոպական երկրներու գրադարաններուն հետ։
Փարիզի մէջ, յունիս 19-էն 21, տեղի ունեցած Եւրոպայի ազգային գրադարաններու համաժողովի՝ «CENL»-ի տնօրէններու տարեկան ընդհանուր ժողովին ընթացքին համագործակցութեան յուշագիր մը կնքուած է Հայաստանի ազգային գրադարանին եւ Չեքիոյ ազգային գրադարանին միջեւ։
Յուշագիրը երկու գրադարաններուն միջեւ մասնագիտական վերապատրաստումներու եւ փորձի փոխանակութեան լայն հնարաւորութիւններ կ՚ընձեռէ։ 2023 թուականին արդէն իսկ նախատեսուած է երկու գրադարաններու մասնագէտներուն միջեւ փորձի փոխանակում իրականացնել՝ գրադարանային հաւաքածոներու պահպանում եւ վերականգնում, հնատիպ գիրքերու եւ ձեռագիրներու թուայնացում, թուայնացման հայեցակարգեր ուղղութիւններով։

The National Library of Armenia is expanding and deepening partnerships with libraries in European countries.
The Memorandum of Cooperation was signed between the National Library of Armenia and the National Library of the Czech Republic during the annual general meeting of directors of CENL, held in Paris on June 19-21, 2023. The memorandum provides rich opportunities for professional learning and experience exchange between libraries.
In 2023, it is planned to exchange experiences between specialists from the two libraries on the topics of conservation and restoration of library collections, digitalization of old books and manuscripts, and digitalization concepts.