փտր 25, 2025 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Ազգային գրադարանը այսօր արժէքաւոր նուէրներ ստացաւ։ Կամերային երաժշտութեան տան մէջ տեղի ունեցաւ երգահան Տիգրան Մանսուրեանի «Մեներգեր» ժողովածուի շնորհանդէսը եւ մամլոյ ասուլիսը։ Գիրքը կ՚ընդգրկէ երգահանին 1966-էն մինչեւ 2024 թուականին գրուած ստեղծագործութիւնները։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ կայ այս ժողովածոն։ Իբրեւ երաժիշտ, ինքզինքս կը համարեմ հայոց լեզուի զաւակը։ Հետեւաբար, թէ՛ այս գիրքը, թէ՛ յետագայ հատորները, որոնք ես յոյս ունիմ, որ լոյս պիտի տեսնեն, ատոնք ամբողջութեամբ հայ քերթողութիւն են, հայ արուեստ են...», իր խօսքին մէջ ըսաւ Տիգրան Մանսուրեանը։
Շքեղ տպագրութեամբ մեծադիր հատորի շապիկին վրայ Մարտիրոս Սարեանի «Ծաղիկներ» մեռեալ բնութեան արտատպութիւնն է, որ Վարպետը նկարած է 1916 թուականին։ Տիգրան Մանսուրեանի ստեղծագործութիւնները ներկայացուած են ժամանակագրական սկզբունքով։ Հայերէն գրութիւններուն կից ձայնանիշերուն մէջ առկայ է լատինատառ հնչիւնային վերծանումը։ Ժողովածոյին մէջ կարելի է գտնել Կարսիա Լորքայի, Նահապետ Քուչակի, Պաղտասար Դպիրի, Մատթէոս Զարիֆեանի, Աւետիք Իսահակեանի, Վահան Տէրեանի, Եղիշէ Չարենցի, Համո Սահեանի, Ռազմիկ Դաւոյեանի խօսքերով գրուած ստեղծագործութիւններու նօթագրութիւնը եւ շարադրումը՝ հայերէն եւ անգլերէն թարգմանութեամբ։
Միջոցառումը կազմակերպուած էր Մանսուրեանի անուան երգահաններու 3-րդ միջազգային մրցոյթի շրջանակէն ներս, որ կազմակերպուած է «Կողբ» հիմնադրամի կողմէ։ Միջոցառման աւարտին Տիգրան Մանսուրեանի «Մեներգեր» ժողովածոն հիմնադրամին կողմէ բաշխուեցաւ Երեւանի երաժշտական դպրոցներու եւ գրադարաններու խումբի մը։

Feb 25, 2025 News Donations
The presentation and press conference of composer Tigran Mansuryan's "Menerger" collection took place at the Chamber Music House. The book includes the composer's works written from 1966 to 2024.
"I am very happy that this collection exists. As a musician, I consider myself a child of the Armenian language. Therefore, both this book and the subsequent volumes, which I hope will be published, are entirely Armenian poetry, Armenian art...", said Tigran Mansuryan in his speech.
The cover of the large volume with a luxurious print features a reprint of Martiros Saryan's still life "Flowers", which the Master painted in 1916. Tigran Mansuryan's works are presented chronologically. The notes accompanying the Armenian texts contain the Latin phonetic transcription. The collection includes the notation and texts of works written with the words of Garcia Lorca, Nahapet Kuchak, Baghdasar Dpir, Matteos Zarifyan, Avetik Isahakyan, Vahan Teryan, Yeghishe Charents, Hamo Sahyan, Razmik Davoyan, with Armenian and English translations.
The event was organized within the framework of the 3rd Mansuryan International Composers' Competition, which was organized by the "Koghb" Foundation. At the end of the event, Tigran Mansuryan's "Menerger" collection was distributed by the Foundation to a group of music schools and libraries in Yerevan.