փտր 25, 2025 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Ազգային գրադարանը այսօր արժէքաւոր նուէրներ ստացաւ։ Կամերային երաժշտութեան տան մէջ տեղի ունեցաւ երգահան Տիգրան Մանսուրեանի «Մեներգեր» ժողովածուի շնորհանդէսը եւ մամլոյ ասուլիսը։ Գիրքը կ՚ընդգրկէ երգահանին 1966-էն մինչեւ 2024 թուականին գրուած ստեղծագործութիւնները։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ կայ այս ժողովածոն։ Իբրեւ երաժիշտ, ինքզինքս կը համարեմ հայոց լեզուի զաւակը։ Հետեւաբար, թէ՛ այս գիրքը, թէ՛ յետագայ հատորները, որոնք ես յոյս ունիմ, որ լոյս պիտի տեսնեն, ատոնք ամբողջութեամբ հայ քերթողութիւն են, հայ արուեստ են...», իր խօսքին մէջ ըսաւ Տիգրան Մանսուրեանը։
Շքեղ տպագրութեամբ մեծադիր հատորի շապիկին վրայ Մարտիրոս Սարեանի «Ծաղիկներ» մեռեալ բնութեան արտատպութիւնն է, որ Վարպետը նկարած է 1916 թուականին։ Տիգրան Մանսուրեանի ստեղծագործութիւնները ներկայացուած են ժամանակագրական սկզբունքով։ Հայերէն գրութիւններուն կից ձայնանիշերուն մէջ առկայ է լատինատառ հնչիւնային վերծանումը։ Ժողովածոյին մէջ կարելի է գտնել Կարսիա Լորքայի, Նահապետ Քուչակի, Պաղտասար Դպիրի, Մատթէոս Զարիֆեանի, Աւետիք Իսահակեանի, Վահան Տէրեանի, Եղիշէ Չարենցի, Համո Սահեանի, Ռազմիկ Դաւոյեանի խօսքերով գրուած ստեղծագործութիւններու նօթագրութիւնը եւ շարադրումը՝ հայերէն եւ անգլերէն թարգմանութեամբ։
Միջոցառումը կազմակերպուած էր Մանսուրեանի անուան երգահաններու 3-րդ միջազգային մրցոյթի շրջանակէն ներս, որ կազմակերպուած է «Կողբ» հիմնադրամի կողմէ։ Միջոցառման աւարտին Տիգրան Մանսուրեանի «Մեներգեր» ժողովածոն հիմնադրամին կողմէ բաշխուեցաւ Երեւանի երաժշտական դպրոցներու եւ գրադարաններու խումբի մը։

Сегодня Национальная библиотека получила ценные подарки
В Доме камерной музыки состоялась презентация и пресс-конференция сборника «Менергер» композитора Тиграна Мансуряна. Книга охватывает творческий период композитора с 1966 по 2024 год. письменные работы.
«Я очень рад, что эта коллекция существует». Как музыкант, я считаю себя дитятей армянского языка. Поэтому и эта книга, и последующие тома, которые, я надеюсь, будут изданы, — это целиком армянская поэзия, армянское искусство...», — сказал в своем выступлении Тигран Мансурян.
На обложке роскошно отпечатанного объемного тома помещена репринтная версия натюрморта Мартироса Сарьяна «Цветы», написанного Мастером в 1916 году. Работы Тиграна Мансуряна представлены в хронологическом порядке. Примечания к армянским текстам содержат латинскую фонетическую транскрипцию. В сборник вошли нотные записи и тексты произведений на стихи Гарсии Лорки, Наапета Кучака, Багдасара Дпира, Маттеоса Зарифяна, Аветика Исаакяна, Ваана Теряна, Егише Чаренца, Амо Сагияна и Размика Давояна с переводами на армянский и английский языки.
Мероприятие было организовано в рамках III Международного конкурса композиторов имени Мансуряна, организатором которого выступил Фонд «Кохб». В завершение мероприятия фонд передал сборник «Менергер» Тиграна Мансуряна группе музыкальных школ и библиотек Еревана.