հնս 26, 2025 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Քանատահայ անուանի ջութակահար Մարթին Պազարեան Հայաստանի ազգային գրադարանին նուիրեց իր ծնողներուն՝ 1946 թուականի արտասահմանեան հայերու հայրենադարձութեան եւ ընդունելութեան կազմակերպիչ, «Ներգաղթ» կոմիտէի տեսուչ Մովսէս Պազարեանի եւ թարգմանչուհի Արտա Պազարեանի հարուստ անձնական գրադարանէն հեղինակային ընծայագիրներով գրականութիւն։
Նուիրաբերուած գիրքերու շարքին են քանդակագործ Արա Սարգսեանի, Սիլուա Կապուտիկեանի, Լեւոն Միրիջանեանի, Նայիրի Զարեանի, Սերո Խանզատեանի, Յովհաննէս Շիրազի, Ստեփան Ալաճաճեանի, Պետրոս Հաճեանի, Արտեմ Յարութիւնեանի, Ռաֆայէլ Շիշմանեանի եւ այլ անուանի գրողներու ստեղծագործութիւնները։ Գիրքերէն զատ, գրադարանին փոխանցուեցաւ նաեւ ՀԽԸՀ գերագոյն խորհուրդի նախագահութեան՝ 1946 թուականին արտասահմանեան հայերու հայրենադարձութեան եւ ընդունելութեան օժանդակելու համար Մովսէս Պազարեանին տրուած պատուոգիրը։
Այս գիրք-յուշերը իրենց մէջ կը կրեն ոչ միայն տպագիր ժառանգութիւն, այլեւ մարդկային ջերմ կապերու յուշագրութիւնները՝ ընծայագիրներու տեսքով։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը ընդգծեց. «Այս արժէքաւոր գիրքերը իրենց պատուաւոր տեղը պիտի գտնեն գրադարանի Անձեռնմխելի գրականութեան բաժնի ինքնագիրներով հաւաքածոյին մէջ։ Ազգային գրադարանը մշտապէս պատրաստ է ընդունելու ընտանեկան գրադարաններ, սերունդէ սերունդ փոխանցուած գիրքեր։ Կը վստահեցնենք, որ գրադարանին փոխանցուած գրական ժառանգութիւնը ապահով ձեռքերու մէջ է»։ Միջոցառման ներկայ էր նաեւ Հայաստանի մէջ Քանատայի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Էնտրու Թրնէրը։

июн 26, 2025 Новости Пожертвование
Известный канадо-армянский скрипач Мартин Базарьян подарил Национальной библиотеке Армении ценные книги с авторскими дарственными надписями из богатой личной коллекции своих родителей — инспектора Комитета по репатриации Мовсеса Базаряна, одного из организаторов приёма и возвращения армян из диаспоры в 1946 году, и переводчицы Арты Базарян.
Среди подаренных изданий — произведения скульптора Ары Саргсяна, Сильвы Капутикян, Левона Мирижоняна, Наири Заряна, Серо Ханзадяна, Ованнеса Шираза, Степана Аладжаджяна, Петроса Хачяна, Артема Арутюняна, Рафаэла Шишманяна и других известных авторов. Помимо книг, библиотеке был передан почётный диплом, вручённый Мовсесу Базаряну Президиумом Верховного Совета Армянской ССР в 1946 году за содействие в репатриации и приёме армян из зарубежья.
Эти издания несут в себе не только печатное наследие, но и живые свидетельства человеческих связей — в виде дарственных надписей. Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чуллян подчеркнула: «Эти ценные книги займут почётное место в коллекции автографов Отдела неприкосновенного фонда библиотеки. Национальная библиотека всегда готова принять семейные библиотеки и книги, передающиеся из поколения в поколение. Мы уверены, что переданное библиотеке литературное наследие находится в надёжных руках». На мероприятии присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный Посол Канады в Армении Его Превосходительство Эндрю Тернер.