հնս 26, 2025 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Քանատահայ անուանի ջութակահար Մարթին Պազարեան Հայաստանի ազգային գրադարանին նուիրեց իր ծնողներուն՝ 1946 թուականի արտասահմանեան հայերու հայրենադարձութեան եւ ընդունելութեան կազմակերպիչ, «Ներգաղթ» կոմիտէի տեսուչ Մովսէս Պազարեանի եւ թարգմանչուհի Արտա Պազարեանի հարուստ անձնական գրադարանէն հեղինակային ընծայագիրներով գրականութիւն։
Նուիրաբերուած գիրքերու շարքին են քանդակագործ Արա Սարգսեանի, Սիլուա Կապուտիկեանի, Լեւոն Միրիջանեանի, Նայիրի Զարեանի, Սերո Խանզատեանի, Յովհաննէս Շիրազի, Ստեփան Ալաճաճեանի, Պետրոս Հաճեանի, Արտեմ Յարութիւնեանի, Ռաֆայէլ Շիշմանեանի եւ այլ անուանի գրողներու ստեղծագործութիւնները։ Գիրքերէն զատ, գրադարանին փոխանցուեցաւ նաեւ ՀԽԸՀ գերագոյն խորհուրդի նախագահութեան՝ 1946 թուականին արտասահմանեան հայերու հայրենադարձութեան եւ ընդունելութեան օժանդակելու համար Մովսէս Պազարեանին տրուած պատուոգիրը։
Այս գիրք-յուշերը իրենց մէջ կը կրեն ոչ միայն տպագիր ժառանգութիւն, այլեւ մարդկային ջերմ կապերու յուշագրութիւնները՝ ընծայագիրներու տեսքով։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը ընդգծեց. «Այս արժէքաւոր գիրքերը իրենց պատուաւոր տեղը պիտի գտնեն գրադարանի Անձեռնմխելի գրականութեան բաժնի ինքնագիրներով հաւաքածոյին մէջ։ Ազգային գրադարանը մշտապէս պատրաստ է ընդունելու ընտանեկան գրադարաններ, սերունդէ սերունդ փոխանցուած գիրքեր։ Կը վստահեցնենք, որ գրադարանին փոխանցուած գրական ժառանգութիւնը ապահով ձեռքերու մէջ է»։ Միջոցառման ներկայ էր նաեւ Հայաստանի մէջ Քանատայի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Էնտրու Թրնէրը։

Renowned Canadian-Armenian violinist Martin Bazaryan donated books signed by authors from his parents' rich personal library to the National Library of Armenia. His father, Movses Bazaryan, was the organizer of the repatriation and reception of overseas Armenians in 1946 and served as an inspector for the "Emigration" Committee, where his mother Arta Bazaryan served as a translator.
Among the donated books are works by sculptor Ara Sargsyan, artist Rafael Shishmanyan, Silva Kaputikyan, Levon Mirijanyan, Nairi Zaryan, Sero Khanzadyan, Hovhannes Shiraz, Stepan Alajajyan, Petros Hajiyan, Artem Harutyunyan, and other famous writers. In addition to the books, the library was also presented with a certificate of honor from the Presidium of the Supreme Soviet of the Armenian SSR, awarded to Movses Bazaryan for his assistance in the repatriation and reception of Armenians abroad in 1946. These books carry not only printed heritage but also memories of warm human ties in the form of gift certificates.
Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, emphasized: -These valuable books will find their place in the autograph collection of the Library’s Intangible Literature Department. The National Library is always ready to accept family libraries, books handed down from generation to generation. We guarantee that the literary legacy entrusted to the library is in capable hands.