օգս 03, 2026 Նորութիւններ
Հուլիսի 22–24-ը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ Մատենադարանում, կայացել է 3-րդ Հայագիտական միջազգային համագումարը՝ նվիրված Մխիթարյան միաբանության հիմնադիր, նշանավոր հոգևորական և գիտնական Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակին։ Համագումարին մասնակցել է նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը, ով հանդես է եկել «Հայաստանի հրատարակչական գործունեության վերլուծություն՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի տվյալների հիման վրա» թեմայով զեկույցով։ Նա ներկայացրել է Հայաստանի ազգային գրադարանի գործունեությունը որպես Հայաստանի ազգային մատենագիտական կենտրոն՝ անդրադառնալով հրատարակչական արտադրանքի պետական հաշվառման, ազգային մատենագիտության ձևավորման և զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։ Ներկայացվել է նաև Գրադարանի գործունեությունը ISBN, ISMN, ISSN և Crossref/DOI ազգային գործակալությունների շրջանակում՝ որպես միջազգային ստանդարտ համարակալման և գիտական հրատարակությունների նույնականացման համակարգերի ազգային համակարգող։
Համագումարին մասնակցել են աշխարհի 16 երկրների առաջատար համալսարանների և գիտական հաստատությունների հայագետներ։ Միջոցառման շրջանակում քննարկվել են հայագիտության զարգացման, ձեռագրական ժառանգության պահպանության, ուսումնասիրության և միջազգային համագործակցությանն առնչվող հարցեր։

Anna Chulyan's Report at the 3rd International Congress of Armenian Studies
hosted the 3rd International Congress of Armenian Studies on July 22–24 in honor of the 350th anniversary of the birth of Mekhitar Sebastatsi, a well-known scholar and theologian who founded the Mekhitarist Order.
The conference was also attended by Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, who delivered a report on “Analysis of Armenia's Publishing Output Based on the Data of the National Library of Armenia.” She presented the activities of the National Library of Armenia as the national bibliographic center of Armenia, touching upon the work carried out towards the state registration of publishing products, the creation and development of national bibliography. Additionally discussed were the library’s activities as the national coordinator of international standard numbering and identification systems for scientific publications within the context of the ISBN, ISMN, ISSN, and Crossref/DOI national agencies.
The conference was attended by Armenologists from leading universities and scientific institutions from 16 countries around the world. Issues related to the development of Armenology, the preservation and study of manuscript heritage, and international cooperation were discussed within the framework of the event.