օգս 03, 2026 Նորութիւններ
Հուլիսի 22–24-ը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ Մատենադարանում, կայացել է 3-րդ Հայագիտական միջազգային համագումարը՝ նվիրված Մխիթարյան միաբանության հիմնադիր, նշանավոր հոգևորական և գիտնական Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակին։ Համագումարին մասնակցել է նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը, ով հանդես է եկել «Հայաստանի հրատարակչական գործունեության վերլուծություն՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի տվյալների հիման վրա» թեմայով զեկույցով։ Նա ներկայացրել է Հայաստանի ազգային գրադարանի գործունեությունը որպես Հայաստանի ազգային մատենագիտական կենտրոն՝ անդրադառնալով հրատարակչական արտադրանքի պետական հաշվառման, ազգային մատենագիտության ձևավորման և զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։ Ներկայացվել է նաև Գրադարանի գործունեությունը ISBN, ISMN, ISSN և Crossref/DOI ազգային գործակալությունների շրջանակում՝ որպես միջազգային ստանդարտ համարակալման և գիտական հրատարակությունների նույնականացման համակարգերի ազգային համակարգող։
Համագումարին մասնակցել են աշխարհի 16 երկրների առաջատար համալսարանների և գիտական հաստատությունների հայագետներ։ Միջոցառման շրջանակում քննարկվել են հայագիտության զարգացման, ձեռագրական ժառանգության պահպանության, ուսումնասիրության և միջազգային համագործակցությանն առնչվող հարցեր։

Доклад Анны Чулян на 3-м Международном конгрессе арменоведов
22–24 июля в Научно-исследовательском институте древних рукописей имени Месропа Маштоца — Матенадаране — состоялся 3-й Международный конгресс арменоведов, посвящённый 350-летию со дня рождения основателя Мхитаристской конгрегации, выдающегося духовного деятеля и учёного Мхитара Себастаци. В работе конгресса приняла участие также директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, выступившая с докладом на тему «Анализ издательской деятельности Армении на основе данных Национальной библиотеки Армении». Она представила деятельность Национальной библиотеки Армении как национального библиографического центра страны, подробно остановившись на работах по государственному учёту издательской продукции, формированию и развитию национальной библиографии.
Также была представлена деятельность Библиотеки в рамках национальных агентств ISBN, ISMN, ISSN и Crossref/DOI — как национального координатора систем международной стандартизации нумерации и идентификации научных публикаций. В конгрессе приняли участие арменоведы ведущих университетов и научных учреждений из 16 стран мира. В рамках мероприятия обсуждались вопросы развития арменоведения, сохранения и изучения рукописного наследия, а также расширения международного научного сотрудничества.