հնվ 24, 2025 Նորութիւններ
Այսօր Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը Հանրային հեռուստաընկերության առաջին ալիքի «Առավոտ լուսո» ծրագրի հյուրն էր: Հաղորդավար Ռուբեն Մուրադյանի հետ հարցազրույցում Աննա Չուլյանը ամփոփեց 2024 թվականի արդյունքները, անդրադարձավ տարվա ամենագլխավոր իրադարձությանը՝ «Ժառանգության պահպանություն հանուն կայուն ապագայի» երկրորդ միջազգային գիտաժողովին, գիտաժողովի արդյունքներին և արձագանքներին, գրադարանի աճող միջազգային հեղինակությանը:
Հետաքրքիր զրույց ծավալվեց գրադարանային ոլորտի հիմնախնդիրների և մարտահրավերների շուրջ: Աննա Չուլյանը խոսեց գրադարանի հաջողությունների մասին, անդրադարձավ թվայնացման աշխատանքներին և նշեց, որ 2024 թվականին գրադարանն ավելի քան կես միլիոն էլեկտրոնային տացք է ունեցել է, որի 90 տոկոսը կազմել են «Հայ գիրք» և «Հայ մամուլ» շտեմարանից օգտվողները:
Գրադարանի համար 2025 թվականը նույնպես հագեցած է լինելու տարբեր ծրագրերով և միջոցառումներով: Ապրիլի վերջին գրադարանում տեղի կունենա «Ֆրանսիա-Հայաստան. դիվանագիտական և միջմշակութային փոխառնչություններ» միջազգային գիտաժողովը, որին բազմաթիվ ճանաչված գործիչներ և գիտնականներ են մասնակցելու:

янв 24, 2025 Новости
Сегодня Анна Чулян, директор Национальной библиотеки, была гостем программы «Утренняя заря» Первого канала Общественной телерадиокомпании. В интервью ведущему Рубену Мурадяну Анна Чулян подвела итоги 2024 года, коснулась самых важных событие года, вторая международная конференция «Сохранение наследия для устойчивого будущего», результаты конференции и отклики. , на растущую международную репутацию библиотеки.
Интересная беседа состоялась вокруг проблем и задач библиотечной сферы. Анна Чулян рассказала об успехах библиотеки, коснулась работы по оцифровке и отметила, что в 2024 году в библиотеке будет более полумиллиона электронных выдач, 90 процентов из которых были «Армянская книга» и «Армянская пресса». » пользователи базы данных.
Для библиотеки 2025 год также будет насыщен различными программами и мероприятиями. В конце апреля в библиотеке пройдет мероприятие «Франция-Армения. Международная конференция «Дипломатические и межкультурные отношения», в которой примут участие многие известные деятели и ученые.