հնս 24, 2024 Նորութիւններ
Աշխարհի մէջ ազգային գրադարանային հաւաքածոները (ԱԳՀ) կը պահպանուին ազգային եւ ակադեմական գրադարաններէն ներս։ Վերջին քսանամեակին ԱԳՀ-ները իրենց հաւաքածոները կը հարստացնեն նաեւ թուայնացուած եւ թուածին նիւթերով: Ելեկտրոնային ԱԳՀ-ները թուային ժառանգութեան պահպանման կարեւոր բաղադրիչ են, սակայն այն համաշխարհային առումով բազմաթիւ մարտահրաւէրներու կը բախի:
Յունիս 16-էն 18-ը Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը Վարսաւիոյ մէջ մասնակցեցաւ Եւրոպական ազգային գրադարաններու տնօրէններու համաժողովին (CENL), ուր ներկայացուց Հայաստանի ԱԳՀ-ի ձեւաւորման պատմութիւնը եւ թուային ԱԳՀ-ի հայեցակարգը։
Ազգային գրադարանային ելեկտրոնային հաւաքածոյի ստեղծումը եւ զարգացումը պիտի ապահովէ Հայաստանի թուային մշակութային ժառանգութեան պահպանումը ապագայ սերունդներուն համար: Անհրաժեշտ է օրէնսդրական դաշտի փոփոխութիւն կատարել եւ ընդլայնել գործառութային հնարաւորութիւնները, ինչպէս նաեւ խթանել միջազգային համագործակցութիւնը։

июн 24, 2024 Новости
Во всем мире национальные библиотечные фонды хранятся в национальных и академических библиотеках. За последние двадцать лет национальные музеи пополнили свои коллекции оцифрованными и виртуальными материалами. Электронные документы являются важным компонентом сохранения цифрового наследия, но их хранение связано с рядом проблем.
16-18 июня директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян приняла участие в Конференции директоров европейских национальных библиотек (CENL) в Варшаве, где представила историю становления Национальной библиотеки Армении и концепцию цифровой библиотеки.
Создание и развитие электронной коллекции Национальной библиотеки обеспечит сохранение цифрового культурного наследия Армении для будущих поколений. Необходимо изменить правовую базу и расширить технические возможности, а также развивать международное сотрудничество в этом направлении.