հնս 24, 2024 Նորութիւններ
Աշխարհի մէջ ազգային գրադարանային հաւաքածոները (ԱԳՀ) կը պահպանուին ազգային եւ ակադեմական գրադարաններէն ներս։ Վերջին քսանամեակին ԱԳՀ-ները իրենց հաւաքածոները կը հարստացնեն նաեւ թուայնացուած եւ թուածին նիւթերով: Ելեկտրոնային ԱԳՀ-ները թուային ժառանգութեան պահպանման կարեւոր բաղադրիչ են, սակայն այն համաշխարհային առումով բազմաթիւ մարտահրաւէրներու կը բախի:
Յունիս 16-էն 18-ը Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը Վարսաւիոյ մէջ մասնակցեցաւ Եւրոպական ազգային գրադարաններու տնօրէններու համաժողովին (CENL), ուր ներկայացուց Հայաստանի ԱԳՀ-ի ձեւաւորման պատմութիւնը եւ թուային ԱԳՀ-ի հայեցակարգը։
Ազգային գրադարանային ելեկտրոնային հաւաքածոյի ստեղծումը եւ զարգացումը պիտի ապահովէ Հայաստանի թուային մշակութային ժառանգութեան պահպանումը ապագայ սերունդներուն համար: Անհրաժեշտ է օրէնսդրական դաշտի փոփոխութիւն կատարել եւ ընդլայնել գործառութային հնարաւորութիւնները, ինչպէս նաեւ խթանել միջազգային համագործակցութիւնը։

National library collections are held worldwide in national and academic libraries. Over the past twenty years, national museums have expanded their collections with digitized and virtual materials. Electronic documents are an important component of digital heritage preservation, but their storage faces several challenges.
On June 16-18, the Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan took part in the Conference of European National Librarians (CENL) in Warsaw, where she presented the history of the formation of the National Library of Armenia and the concept of a digital library.
The creation and development of the electronic collection at the National Library will ensure the preservation of the digital cultural heritage of Armenia for future generations. Changing the legal framework, expanding technical capabilities, and developing international cooperation in this direction is necessary.