ապր 23, 2024 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն այսօր հյուրընկալեց սփյուռքահայ գործիչ, Միջին Արևելքի՝ Ծոցի արաբական երկրների Աստվածաշնչային ընկերության ընդհանուր քարտուղար, աստվածաբանության դոկտոր Հրայր Ջեբեջյանին (Ճէպէճէան)։
Դոկտոր Ջեբեջյանը հերթական նվերը մատուցեց Ազգային գրադարանին՝ տնօրենին հանձնելով 2023-ին Բեյրութում հրատարակված «Հայկական ազգագրական պատկերներ՝ տեսիլք, կամք եւ յոյս» ստվարածավալ հատորը։
«Ջեբեջյանները հայտնի են Սփյուռքում որպես ազգանվեր և ստեղծագործ մի գերդաստանի ներկայացուցիչներ։ Ստեղծագործական ծինը և հայրենասեր նկարագիրն առկա է նաև Հրայր Ջեբեջյանի մեջ»։ Արծվի Բախչինյան: Ջեբեջյանի գիրքը սփյուռքահայ հրապարակախոսության արժեքավոր էջերից է։

апр 23, 2024 Новости Пожертвование
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян приняла деятеля армянской диаспоры, генерального секретаря Библейского общества стран Ближнего Востока и арабских государств Персидского залива, доктора богословия Грайра Джебеджяна (Чепечяна).
Доктор Джебеджян преподнес подарок Национальной библиотеке, передав директору увесистый том «Армянские этнографические образы: видение, воля и надежда», изданный в Бейруте в 2023 году.
«Джебеджанцы известны в Диаспоре как представители великого и творческого поколения. Грайр Джебеджян также имеет творческое происхождение и патриотический профиль» — пишет Арцви Бахчинян. Книга Джебежяна — одна из ценнейших страниц публицистики армянской Диаспоры.