սպտ 05, 2024 Նորութիւններ
1990 թուականի օգոստոս 23-ին Հայկական ԽԸՀ Գերագոյն խորհուրդը ընդունեցաւ Անկախութեան հռչակագիրը, որմով դրուեցաւ Հայաստանի անկախ պետականութեան հաստատման գործընթացին սկիզբը: Մինչեւ նոր սահմանադրութեան ընդունումը հռչակագիրը ծառայած է իբրեւ ծրագրային փաստաթուղթ։ Հայաստանի սահմանդրութեան նախաբանի դրոյթները, ինչպէս նաեւ Հայաստանի անկախութեան մասին հռչակագրի պահանջները ունին պարտադիր, անսակարկելի բնոյթ։
Անկախութան հռչակագրի 30-ամեակին առթիւ 2021-ին Ազգային գրադարանը կազմակերպած էր հանդիպում քաղաքական, պետական գործիչ Արամ Մանուկեանի հետ, որ 1990-ի այս օրը ընթերցեցաւ անկախութեան հռչակագիրը։ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս Արամ Մանուկեանի հետ հանդիպման մասին` այստեղ:

On August 23, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration of Independence, marking the beginning of the process of establishing the independent statehood of Armenia. Before the adoption of the new constitution, the declaration served as a programmatic document. The provisions of the preamble of the Constitution of the Republic of Armenia and the requirements for the declaration of independence of the Republic of Armenia are imperative.
On the 30th anniversary of the Declaration of Independence in 2021, the National Library organized a meeting with politician and statesman Aram Manukyan, who read the Declaration of Independence on this day in 1990. More information about the meeting with Aram Manukyan at the National Library of Armenia can be found here.