սպտ 05, 2024 Նորութիւններ
1990 թուականի օգոստոս 23-ին Հայկական ԽԸՀ Գերագոյն խորհուրդը ընդունեցաւ Անկախութեան հռչակագիրը, որմով դրուեցաւ Հայաստանի անկախ պետականութեան հաստատման գործընթացին սկիզբը: Մինչեւ նոր սահմանադրութեան ընդունումը հռչակագիրը ծառայած է իբրեւ ծրագրային փաստաթուղթ։ Հայաստանի սահմանդրութեան նախաբանի դրոյթները, ինչպէս նաեւ Հայաստանի անկախութեան մասին հռչակագրի պահանջները ունին պարտադիր, անսակարկելի բնոյթ։
Անկախութան հռչակագրի 30-ամեակին առթիւ 2021-ին Ազգային գրադարանը կազմակերպած էր հանդիպում քաղաքական, պետական գործիչ Արամ Մանուկեանի հետ, որ 1990-ի այս օրը ընթերցեցաւ անկախութեան հռչակագիրը։ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս Արամ Մանուկեանի հետ հանդիպման մասին` այստեղ:

23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской ССР принял Декларацию независимости, положившую начало процессу становления независимой государственности Армении. До принятия новой конституции декларация выполняла роль программного документа. Положения преамбулы Конституции РА, а также требования провозглашения независимости Республики Армения имеют императивный (обязательный, не подлежащий обсуждению) характер.
По случаю 30-летия Декларации независимости в 2021 году Национальная библиотека организовала встречу с политиком и государственным деятелем Арамом Манукяном, который читал Декларацию независимости в этот день в 1990 году. Подробнее о встрече с Арамом Манукяном в Национальной библиотеке Армении можно узнать здесь.