ապր 22, 2024 Նորութիւններ
Լեհաստանում Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի «Մունետիկ» եռամսյա հանդեսի տպագիր տարբերակները արդեն տեղ են գտել Հայաստանի ազգային գրադարանի մամուլի հավաքածուում։ Հանդեսի խմբագիրը Զաբժե քաղաքում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանն է։
Երկլեզվյան (հայերեն-լեհերեն) հանդեսի առաջին համարը լույս է տեսել 2023 թ. մարտին, ներառված նյութերը վերաբերում են ՀՀ և ԼՀ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ու միջպետական կապերին, Լեհաստանում Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու Արքեպիսկոպոսության հիմնադրման 655 ամյակին։ Խմբագրական կազմում ընդգրկված են լեհ և հայ մտավորականներ, լեհահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
500 տպաքանակ ունեցող պարբերականը ներկայացնում է Լեհաստանում գործող բազմաթիվ հայկական կառույցներ և անհատների, նախատեսված է ընթերցողների լայն շրջանակի համար, որոնք հետաքրքրված են ոչ միայն Լեհաստանի հայկական սփյուռքի անցյալով ու ներկայով, այլև Լեհաստանում և ամբողջ աշխարհում հայերի մշակութային, հոգևոր ժառանգությամբ ու պատմությամբ:

"The printed editions of the quarterly magazine Munetik, published by the Armenian-Polish Public Committee in Poland, have now been included in the press collection of the National Library of Armenia. The magazine’s editor is Hrachya Boyajyan, Honorary Consul of the Republic of Armenia in Zabrze and President of the Committee."
"The first issue of the bilingual (Armenian-Polish) magazine was published in March 2023. The included materials relate to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Poland, as well as the 655th anniversary of the founding of the Armenian Apostolic Church’s Archdiocese in Poland. The editorial board includes Polish and Armenian intellectuals and representatives of the Polish-Armenian community."
"The periodical, with a print run of 500 copies, presents numerous Armenian institutions and individuals active in Poland. It is intended for a wide range of readers interested not only in the past and present of the Armenian diaspora in Poland, but also in the cultural and spiritual heritage and history of Armenians in Poland and around the world."