ապր 22, 2024 Նորութիւններ
Լեհաստանում Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի «Մունետիկ» եռամսյա հանդեսի տպագիր տարբերակները արդեն տեղ են գտել Հայաստանի ազգային գրադարանի մամուլի հավաքածուում։ Հանդեսի խմբագիրը Զաբժե քաղաքում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանն է։
Երկլեզվյան (հայերեն-լեհերեն) հանդեսի առաջին համարը լույս է տեսել 2023 թ. մարտին, ներառված նյութերը վերաբերում են ՀՀ և ԼՀ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ու միջպետական կապերին, Լեհաստանում Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու Արքեպիսկոպոսության հիմնադրման 655 ամյակին։ Խմբագրական կազմում ընդգրկված են լեհ և հայ մտավորականներ, լեհահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
500 տպաքանակ ունեցող պարբերականը ներկայացնում է Լեհաստանում գործող բազմաթիվ հայկական կառույցներ և անհատների, նախատեսված է ընթերցողների լայն շրջանակի համար, որոնք հետաքրքրված են ոչ միայն Լեհաստանի հայկական սփյուռքի անցյալով ու ներկայով, այլև Լեհաստանում և ամբողջ աշխարհում հայերի մշակութային, հոգևոր ժառանգությամբ ու պատմությամբ:

апр 22, 2024 Новости
Печатные версии ежеквартального журнала «Мунетик» Армяно-польского общественного комитета в Польше уже вошли в фонд прессы Национальной библиотеки Армении. Редактором журнала является Грачья Бояджян, почетный консул Республики Армения в городе Забже, председатель комитета.
Первый номер двуязычного (армянско-польского) журнала вышел в 2023 году. В марте включенные материалы касаются 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Польша, а также межгосударственных связей и 655-летия основания Архиепископства Армянской Апостольской Церкви в г. Польша. В состав редакционной коллегии входят польские и армянские интеллектуалы, а также представители польско-армянской общины.
Периодическое издание тиражом 500 экземпляров представляет многочисленные армянские организации и отдельных лиц, действующих в Польше, и предназначено для широкого круга читателей, интересующихся не только прошлым и настоящим армянской диаспоры в Польше, но и культурным, духовное наследие и история армян в Польше и во всем мире.