հնս 14, 2024 Նորութիւններ
Մայիս 28-ին կը նշուի Հայաստանի Առաջին Հանրապետութեան օրը: Օրը կը նշանաւորէ Հայաստանի անկախութեան վերականգնումը եւ նոր պետականութիւնը։ Հայոց ազգային խորհուրդը այս օրը հռչակած է Սարդարապատի ճակատամարտին թրքական ուժերուն դէմ տարած յաղթանակէն ետք։ Հայոց պետականութիւնը վերականգնեցաւ միջազգային բարդ իրադրութեան պայմաններու ներքոյ։
Թէեւ Առաջին Հանրապետութիւնը գոյատեւած է ընդամէնը երկու տարի, սակայն մայիս 28-ն կը շարունակէ մնալ հայոց տոկունութեան ու անկախութեան յիշատակի եւ ազգային տօն։ Առաջին հանրապետութեան հիմքի վրայ յետագային ձեւաւորուեցան այն նախադրեալները, որոնք 1991 թուականին բերին նոր անկախութեան եւ նոր յաղթանակներու։ Կեցցէ՛ Մայիս 28-ն` Հայոց պետականութեան վերականգման օրը։

июн 14, 2024 Новости
28 мая – День Первой Республики Армения. Этот день знаменует собой восстановление независимости и новой государственности Армении. Армянский национальный совет объявил этот день после победы над турецкими войсками в Сардарапатской битве. Армянская государственность была восстановлена в сложной международной обстановке.
Хотя Первая Республика просуществовала всего два года, 28 мая продолжает оставаться национальным праздником памяти и независимости армян. На базе первой республики позже были сформированы предпосылки, которые в 1991 году принесли новую независимость и новые победы. Да здравствует 28 мая, день восстановления армянской государственности.