հկտ 21, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանը այս տարի եւս առանձին տաղաւարով հոկտեմբեր 16-էն 20 մասնակցած է աշխարհի ամէնէն հեղինակաւոր եւ ծաւալով ամէնէն մեծ՝ Ֆրանքֆուրթի գրքի միջազգային ցուցահանդէսին՝ Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութեան աջակցութեամբ: Ֆրանքֆուրթեան ցուցահանդէսին հայկական տաղաւարէն ներս, ի թիւս այլ գիրքերու, ամէնէն մեծ ցուցափեղկով ներկայացուած են Հայաստանի ազգային գրադարանի համակարգմամբ եւ ԿԳՄՄՆ աջակցութեամբ «Հայ գրականութիւնը թարգմանութիւններուն մէջ» դրամաշնորհային ծրագրով հրատարակուած գրքերը։
Ծրագրով Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութիւնը հ’աջակցի արտերկրի՝ իրենց երկրին մէջ օտար լեզուով հայ դասական եւ ժամանակակից գրականութիւն հրատարակել ցանկացող հրատարակչութիւններուն։
Հայաստանի ազգային գրադարանին հետ գործակցութեամբ իրականացուող ծրագիրը միտուած է հայ գրականութեան հանրահռչակման մեր երկրի սահմաններէն դուրս:

В этом году Армения при поддержке Министерства образования и культуры РА с 16 по 20 октября принимает участие в самой престижной и крупнейшей в мире международной книжной выставке — Франкфуртской международной книжной ярмарке.
На франкфуртской выставке на армянском стенде представлены книги, изданные в рамках грантовой программы «Армянская литература в переводах» при координации и поддержке Национальной библиотеки Армении. В рамках программы Министерство образования и культуры Республики Армения поддерживает зарубежных издателей, издающих армянскую классическую и современную литературу на иностранном языке.
Программа, реализуемая совместно с Национальной библиотекой Армении, направлена на популяризацию армянской литературы за пределами нашей страны. Подробнее: на сайте Национальной академии наук.