դկտ 04, 2024 Նորութիւններ Հայաստանեան տասնեակ
Հայաստանի ազգային գրադարանի նոյեմբերեան տասնեակի առաջին հորիզոնականին վրայ է Հերման Հեսսէի «Հուլունքախաղը»: Այս վէպը գրողին վերջին մեծ գործն է, որ Հեսսէին ոչ միայն նոպէլեան մրցանակ, այլեւ անմար փառք բերաւ:
Տասնեակին մէջ տեղ գտած են նաեւ Ժան Փօլ Սարթրի «Սրտխառնուքը» եւ Քամիլո Խոսէ Սելայի «Փեթակը»: Սելայի վէպը «դաժան իրապաշտութեան» մը օրինակ է, ուր հեղինակը գեղարուեստական գրիչով ներկայացուցած է յետպատերազմեան եւ բռնապետական Սպանիոյ իրականութիւնը եւ պատերազմի հետեւանքները:
Ալեքսանդր Շիրուանզադէի «Քաոսը» ոչ միայն Ազգային, այլեւ համայնքային եւ մարզային գրադարաններու նոյեմբերին առաւել շատ ընթերցուած գիրքերու ցուցակին վրայ է։ Շիրուանզադէն քաոսի միջոցաւ կը քննէ մարդը եւ անոր ներսի պայքարը՝ վէպին կերպարներուն միջոցաւ ներկայացնելով բարոյականութեան, սիրոյ եւ ազնուութեան նիւթերը։
Նոյեմբերի ամէնէն ընթերցուած գիրքերու տասնեակը տարբեր ժանրերու եւ նիւթերու լայն շրջանակ մը կ’ընդգրկէ, որոնք մարդկային բնաւորութեան եւ հոգւոյ ամէնէն տարբեր դրսեւորումները կը ներկայացնեն։

дек 04, 2024 Новости Книжная карта Армении
На ноябрьской «книжной карте» Армении территория каждого региона покрыта, как обычно, обложками книг, которые подсказывают нам - какие книги предпочитают читать пользователи библиотек. На книжной карте расправили крылья книги: «Смерть на Ниле» Агаты Кристи и «Рождество Эркюля Пуаро», «Хаос» Александра Ширванзаде, «И эхо гор» Халеда Хоссейни и другие книги…
Помимо книг, заданных для прочтения по школьной программе, наибольшим спросом в общественных библиотеках РА пользовались: «Гнев» и «Безмолвный пациент» Алекса Михаэлидиса, «Три товарища», «Небо не знает избранных» и «Черный обелиск» - Эриха Марии Ремарка
Среди армянских авторов, юные читатели отдают предпочтение романам Гоар Навасардян- «Незаконченный дневник», «Потерянные мгновения» и «После любви» и Рубена Есаяна - « На расстоянии 13 км от тоннеля» и «У монахов есть секрет».
Время от времени, русские и английские книги попадают в топ- десятку той или иной региональной библиотеки. На этот раз, в списке самых читаемых книг в Ереване, появился переведенный на русский язык роман Джоджо Мойеса- «Серебристая бухта». Эта книга - пятый роман английского писателя-романтика вышедший в 2007 году. А каких авторов вы предпочтете почитать на зимних каникулах?.