դկտ 04, 2024 Նորութիւններ Հայաստանեան տասնեակ
Հայաստանի ազգային գրադարանի նոյեմբերեան տասնեակի առաջին հորիզոնականին վրայ է Հերման Հեսսէի «Հուլունքախաղը»: Այս վէպը գրողին վերջին մեծ գործն է, որ Հեսսէին ոչ միայն նոպէլեան մրցանակ, այլեւ անմար փառք բերաւ:
Տասնեակին մէջ տեղ գտած են նաեւ Ժան Փօլ Սարթրի «Սրտխառնուքը» եւ Քամիլո Խոսէ Սելայի «Փեթակը»: Սելայի վէպը «դաժան իրապաշտութեան» մը օրինակ է, ուր հեղինակը գեղարուեստական գրիչով ներկայացուցած է յետպատերազմեան եւ բռնապետական Սպանիոյ իրականութիւնը եւ պատերազմի հետեւանքները:
Ալեքսանդր Շիրուանզադէի «Քաոսը» ոչ միայն Ազգային, այլեւ համայնքային եւ մարզային գրադարաններու նոյեմբերին առաւել շատ ընթերցուած գիրքերու ցուցակին վրայ է։ Շիրուանզադէն քաոսի միջոցաւ կը քննէ մարդը եւ անոր ներսի պայքարը՝ վէպին կերպարներուն միջոցաւ ներկայացնելով բարոյականութեան, սիրոյ եւ ազնուութեան նիւթերը։
Նոյեմբերի ամէնէն ընթերցուած գիրքերու տասնեակը տարբեր ժանրերու եւ նիւթերու լայն շրջանակ մը կ’ընդգրկէ, որոնք մարդկային բնաւորութեան եւ հոգւոյ ամէնէն տարբեր դրսեւորումները կը ներկայացնեն։

Dec 04, 2024 News Book Map of Armenia
In the November book map of Armenia, the territory of the regions is, as usual, covered with book covers, which suggest which books readers prefer to read. Agatha Christie's "Death on the Nile" and "Hercule Poirot's Christmas", Alexander Shirvanzadeh's "Chaos", Khaled Hosseini's "And the Mountains Echoed" and other books spread their wings on the book map.
In addition to school reading assignments, the novels "The Fury" and "The Silent Patient" by Alex Michaelidis, "Three Friends", "Heaven Has No Favorites" and "The Black Obelisk" by Erich Maria Remarque were in the greatest demand in the community libraries of the Republic of Armenia in November.
Among Armenian authors, young readers prefer Gohar Navasardyan’s “Unfinished Diary”, “Moments That Became Memories” and “After Love”, Ruben Yesayan’s “13km from the Tunnel” and “The Monks Have a Secret”.
Dozens of regional libraries also occasionally stock Russian and English books. This time, Jojo Moyes’s novel “Silver Bay”, translated into Russian, appeared on the Yerevan list of the most-read books. The book is the fifth novel by the English romantic novelist, published in English in 2007. And which authors do you plan to read during the winter holidays?.