2018 թվականին Թուրքմենստանի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր: 2018-2020թթ. մշակույթի և արվեստի բնագավառի ներկայացուցիչների միջև պարբերաբար տեղի են ունեցել առցանց հանդիպումներ և փորձի փոխանակում:
Ծրագրի շրջանակում «Գրադարանային ֆոնդի պահպանություն» (“Сохранность библиотечного фонда”) խորագրով առցանց հանդիպում-քննարկում տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային գրադարանի և Թուրքմենստանի մարզային գրադարանների աշխատակիցների միջև:
Քննարկվեցին գրքային ֆոնդի պահպանման մի շարք արդյունավետ և ժամանակակից տարբերակներ, գրքերի վերականգնման ժամանամակից եղանակներ, ինչպես նաև ընթերցող-գրադարան կապի ամրապնդմանն ուղղված մի շարք արդյունավետ մեթոդներ և այլ հարցեր:
ՀԱԳ Անձեռնմխելի գրականության բաժնի աշխատակից Ասպրամ Աշուղյանը ներկայացավ “Сохранность фонда редких изданий Национальной библиотеки Армении” թեմայով զեկույցով:
Օտարալեզու գրականության մշակման և կատալոգների կազմակերպման բաժնի աշխատակից Էդիտա Մկրտչյանը ներկայացրեց “Единый электронный каталог Национальной библиотеки Армении” թեման:
“Сохранность и реставрация библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении” թեմայով զեկույց ներկայացրեց Տպագիր արտադրանքի վերականգնման բաժնի վարիչ Վարդուհի Գևորգյանը
Իսկ Մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժնի աշխատակից Աննա Հովհաննիսյանը ներկայացրեց “Оцифровка библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении” թեման:

In the scope of Cooperation Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of Turkmenistan for 2018-2020, online meetings and exchanges of experience were regularly held between the representatives of the fields of art and culture.
In the framework of the project the online meeting on the topic “Preservation of the Library Fund” took place bringing together the librarians of the National Library of Armenia and the Turkmen colleagues from the State and Regional Libraries of Turkmenistan.
During the meeting were discussed number of issues concerning book fund preservation, modern options of book restoration, as well as effective methods aimed at strengthening the library-customer relationship.
Aspram Ashughyan, representative of the Rare Book Department of NLA, presented a report on “Preservation of Rare Editions Fund of the NLA”.
Edita Mkrtchyan, Foreign Language Cataloging Department representative, presented a report on the topic “Union Catalog of the National Library of Armenia”.
“Preservation and Restoration of Library Funds” was the report of Varduhi Gevorgyan – Head of the Publishing Services and Printed Product Restoration Department.
Anna Hovhannisyan from Bibliography and Library Science Department, presented the methods of “Digitization of Library Funds”.