2018 թվականին Թուրքմենստանի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր: 2018-2020թթ. մշակույթի և արվեստի բնագավառի ներկայացուցիչների միջև պարբերաբար տեղի են ունեցել առցանց հանդիպումներ և փորձի փոխանակում:
Ծրագրի շրջանակում «Գրադարանային ֆոնդի պահպանություն» (“Сохранность библиотечного фонда”) խորագրով առցանց հանդիպում-քննարկում տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային գրադարանի և Թուրքմենստանի մարզային գրադարանների աշխատակիցների միջև:
Քննարկվեցին գրքային ֆոնդի պահպանման մի շարք արդյունավետ և ժամանակակից տարբերակներ, գրքերի վերականգնման ժամանամակից եղանակներ, ինչպես նաև ընթերցող-գրադարան կապի ամրապնդմանն ուղղված մի շարք արդյունավետ մեթոդներ և այլ հարցեր:
ՀԱԳ Անձեռնմխելի գրականության բաժնի աշխատակից Ասպրամ Աշուղյանը ներկայացավ “Сохранность фонда редких изданий Национальной библиотеки Армении” թեմայով զեկույցով:
Օտարալեզու գրականության մշակման և կատալոգների կազմակերպման բաժնի աշխատակից Էդիտա Մկրտչյանը ներկայացրեց “Единый электронный каталог Национальной библиотеки Армении” թեման:
“Сохранность и реставрация библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении” թեմայով զեկույց ներկայացրեց Տպագիր արտադրանքի վերականգնման բաժնի վարիչ Վարդուհի Գևորգյանը
Իսկ Մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժնի աշխատակից Աննա Հովհաննիսյանը ներկայացրեց “Оцифровка библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении” թեման:

В рамках реализации Программы сотрудничества между Правительством Республики Армения и Правительством Туркменистана на 2018-2020 годы, регулярно проводились онлайн-встречи и обмен опытом между представителями сфер культуры и искусства.
24 декабря 2020 года состоялась онлайн встреча сотрудников Национальной библиотеки Армении с туркменскими коллегами из Государственной и областных библиотек Туркменистана на тему “Сохранность библиотечного фонда”.
Состоялся продуктивный обмен опытом по применению эффективных подходов сохранения книжного фонда и современных технологий реставрации книг, также обсуждались эффективные методы способствующие укреплению связи между читателями и библиотекой, и ряд других вопросов.
Сотрудник Отдела редких книг Аспрам Ашугян выступила с докладом на тему «Сохранение редких изданий Национальной библиотеки Армении».
Эдита Мкртчян, сотрудник Отдела обработки и каталогизации иностранной литературы представила доклад на тему «Единый электронный каталог Национальной библиотеки Армении».
Вардуи Говоргян, Заведующая отделом реставрации печатной продукции, выступила с докладом на тему “Сохранность и реставрация библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении”.
Сотрудница Отдела библиографии и библиотековедения Анна Оганесян представила методы “Оцифровки библиотечных фондов Национальной библиотеки Армении”.