“Հրատարակությունները Հայաստանի Հանրապետությունում.” վիճակագրական ժողովածուն ընդգրկում է Հայաստանի Հանրապետությունում հրատարակչական գործունեությունը բնութագրող քանակական և որակական ցուցանիշները:
Տեղեկատվական նյութերը ժողովածուում դասակարգված են ըստ թեմատիկայի, նպատակային ուղղվածության, լեզուների: Ոչ պարբերականները դասակարգված են նաև ըստ հրատարակիչների և թարգմանության:
Ժողովածուն տեղեկություններ է պարունակում հրատարակչական արտադրանքի հիմնական տեսակների՝ ոչ պարբերական հրատարակությունների (գրքեր ու գրքույկներ, ատենախոսության սեղմագրեր, նոտագրական, քարտեզագրական և պատկերահրատարակություններ) և պարբերական ու շարունակվող հրատարակությունների (լրագրեր, ամսագրեր, ժողովածուներ և տեղեկագրեր) մասին:
Հանրապետությունում հրատարակչական գործունեության արդյունքները ամփոփող ժողովածուում բերված տվյալների հավաստիության ու ամբողջականության աստիճանը պայմանավորված է Հայաստանի ազգային գրապալատում մատենագիտական գրանցման, վիճակագրական հաշվառման և արխիվային պահպանության համար նախատեսված հրատարակությունների պարտադիր օրինակների ստացման ծավալով: Եվ քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում դեռևս փաստացի չի գործում օրենքը հրատարակությունների պարտադիր անվճար օրինակի ստացման մասին, չեն պահպանվում համապատասխան ստանդարտները հրատարակությունների ելից և թողարկման տվյալների զետեղման մասին, չի սահմանված հրատարակող սուբյեկտների կողմից իրենց արտադրանքի վերաբերյալ պարբերական հաշվետվության որևէ կառուցակարգ՝ ժողովածուում բերված տվյալները հրատարակությունների քանակի առումով թերի են ու ոչ ամբողջական և արտացոլում են լույս տեսած հրատարակչական արտադրանքի ընդհանուր ծավալի 70-75 տոկոսը: Նույն պատճառով մոտ 15-20 տոկոս գրքերի տպաքանակները և տպագրական ծավալները բերված են միջին մեծության, քանի որ այդ հրատարակությունների թողարկման տվյալներում բացակայում են տեղեկությունները տպաքանակի և տպագրական ծավալի մասին:

Статистический сборник «Издания в Республике Армения», включает количественные и качественные показатели, характеризующие издательскую деятельность в Республике Армения.
Информационные материалы в сборнике классифицированы по тематике, назначению, языкам. Непериодические издания также классифицируются по издателям и переводам.
Сборник содержит информацию об основных типах издательской продукции: непериодические издания (книги и буклеты, авторефераты диссертаций, нотные, картографические и изобразительные издания), периодические и текущие издания (газеты, ежемесячники, сборники и информационные бюллетени).
Степень достоверности и полноценности данных в сборнике, обобщающем результаты издательской деятельности в стране, обусловлена объемом приема обязательных экземпляров изданий для библиографической записи, статистического учета и архивного хранения в Национальной книжной палате Армении.
И так как закон о получении бесплатных обязательных экземпляров изданий фактически не действует в Республике Армения, также не соблюдаются соответствующие стандарты օ размещении данных касающихся выпуска изданий и отсутствует определенная форма периодической отчетности по продукции предназначенная для издателей, данные, размещенные в сборнике относительно количества изданий неполные и неполноценные и отражают около 70-75% от общего объема опубликованных изданий.
По этой же причине в сборнике представлена средняя численность тиражей и объёма изданий около 15-20% книг, поскольку данные о выпуске этих изданий не содержат информации о тираже и издательском объёме.