“Հրատարակությունները Հայաստանի Հանրապետությունում.” վիճակագրական ժողովածուն ընդգրկում է Հայաստանի Հանրապետությունում հրատարակչական գործունեությունը բնութագրող քանակական և որակական ցուցանիշները:
Տեղեկատվական նյութերը ժողովածուում դասակարգված են ըստ թեմատիկայի, նպատակային ուղղվածության, լեզուների: Ոչ պարբերականները դասակարգված են նաև ըստ հրատարակիչների և թարգմանության:
Ժողովածուն տեղեկություններ է պարունակում հրատարակչական արտադրանքի հիմնական տեսակների՝ ոչ պարբերական հրատարակությունների (գրքեր ու գրքույկներ, ատենախոսության սեղմագրեր, նոտագրական, քարտեզագրական և պատկերահրատարակություններ) և պարբերական ու շարունակվող հրատարակությունների (լրագրեր, ամսագրեր, ժողովածուներ և տեղեկագրեր) մասին:
Հանրապետությունում հրատարակչական գործունեության արդյունքները ամփոփող ժողովածուում բերված տվյալների հավաստիության ու ամբողջականության աստիճանը պայմանավորված է Հայաստանի ազգային գրապալատում մատենագիտական գրանցման, վիճակագրական հաշվառման և արխիվային պահպանության համար նախատեսված հրատարակությունների պարտադիր օրինակների ստացման ծավալով: Եվ քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում դեռևս փաստացի չի գործում օրենքը հրատարակությունների պարտադիր անվճար օրինակի ստացման մասին, չեն պահպանվում համապատասխան ստանդարտները հրատարակությունների ելից և թողարկման տվյալների զետեղման մասին, չի սահմանված հրատարակող սուբյեկտների կողմից իրենց արտադրանքի վերաբերյալ պարբերական հաշվետվության որևէ կառուցակարգ՝ ժողովածուում բերված տվյալները հրատարակությունների քանակի առումով թերի են ու ոչ ամբողջական և արտացոլում են լույս տեսած հրատարակչական արտադրանքի ընդհանուր ծավալի 70-75 տոկոսը: Նույն պատճառով մոտ 15-20 տոկոս գրքերի տպաքանակները և տպագրական ծավալները բերված են միջին մեծության, քանի որ այդ հրատարակությունների թողարկման տվյալներում բացակայում են տեղեկությունները տպաքանակի և տպագրական ծավալի մասին:

The statistical compendium “Publications in the Republic of Armenia” includes quantitative and qualitative indicators characterizing the publishing activity in the Republic of Armenia.
The information materials in the compendium are classified according to the topic, purpose and languages. Non-periodical publications are also categorized by publishers and translations.
The collection contains information on the main types of publishing products: non-periodicals (books and booklets, dissertation abstracts, musical notations, cartographic and pictorial editions), periodicals and ongoing publications (newspapers, monthly magazines, collections and newsletters).
The degree of reliability and completeness of the data provided in the compendium, which represents the results of publishing activities in the country, is conditioned by the acquisition of legal deposits in the National Book Chamber of Armenia for bibliographic entry, statistical record and archival preservation.
Taking into account that the law on receiving free legal deposits of publications has not yet come into force in the Republic of Armenia, and consequently the relevant standards of placement of data about the release of publications are not properly observed and the periodic reporting of publishers on their products is not established, it has to be noted that the data in the collection are incomplete in terms of the amount of the publications and reflect 70-75% of the total volume of published products.
For the same reason, the collection presents an average number of the total print-run and the number of publications of about 15-20% of books, as the data on the release of these publications don’t contain information on above-mentioned points.